Yarı-kurak iklim koşullarında su stres faktörünün farklı bakla (Vicia faba) çeşitlerinde verim ve verim bileşenlerine etkisi
Influence of water stress factor on yield and yield components of vicia faba varieties in semi-arid climate conditions
- Tez No: 498152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bakla (Vicia faba L.), yarı kurak iklim yapısına sahip bölgelerde hayvan beslenmesi ve insan beslenmesi için önemli bir yere sahip olan, ayrıca yeşil gübreleme amacıyla yaygın olarak da yetiştirilen bir baklagil bitkisidir. Yağışların yetersiz olduğu yarı kurak iklim özelliğine sahip bölgelerde bakla üretiminde verimi kısıtlayan çevresel faktörlerin en önemlilerinden birisi kuraklık stresidir. Tarım ürünlerinin kuraklık stresine karşı hassas olduğu dönemlerde yapılan tamamlayıcı sulama, hem suyun ekonomik kullanılmasına hem de daha yüksek verim elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışma, Şanlıurfa ilinde 2014-2015 üretim sezonunda, Luz de Otono (erkenci), Histal (orta erkenci) ve Reina Mora (geççi) bakla çeşitlerinde dört farklı su seviyesinin (%0, %33, %67 ve %100'ü (tam sulama)) verim ve verim bileşenlerine (bitki boyu, gövde çapı, meyve ağırlığı, meyve uzunluğu, meyve çapı) etkisini belirlemek amacıyla tarla koşullarında yürütülmüştür. Çalışma tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olacak şekilde oluşturulmuştur. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre en yüksek verim (1470.132 kg/da) I67 konulu sulama suyunun verildiği Histal çeşidinden alınmıştır. Deneme sonucunda verim parametreleri incelendiğinde en yüksek değerleri; bitki boyu (82.93 cm), meyve ağırlığı (21.92 g), meyve uzunluğu (25.03 cm), meyve çapı (2.36 cm) Histal çeşidinden elde edilmiştir. Sulama suyu miktarının artması, incelenen parametrelerin artmasına olumlu yönde etki ederken, çeşitlerin toplam taze bakla veriminde aynı etkiyi göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Faba bean (Vicia faba L.) is an important legume plant that widely grown for animal feeding, human nutrition and also green fertilization in regions with semi-arid climatic conditions. One of the most important environmental factor that restrict the yield in the production of faba bean in areas with semi-arid climatic conditions where rainfall is insufficient is drought stress. Supplemental irrigation treated during periods when agricultural crops are sensitive to drought stress enables both economical use of the water and higher yields. This study was carried out to determine effects of four different water levels (0%, 33%, 67%, 100% of total water need) in field conditions on yield and yield components (plant height, stem diameter, fruit weight, fruit length, fruit diameter) of Luz de Otono (early), Histal (medium early) and Reina Mora (late) varieties in 2014-2015 in Şanlıurfa province. The study was consisted of random blocks according to split plot trial design with three replications. According to the findings obtained from the study, the highest yield (1470.132 kg/da) was taken from the Histal variety in which irrigation water with I67 was given. When the yield parameters were examined, the highest values were obtained from Histal variety for plant height (82.93 cm), fruit weight (21.92 g), fruit length (25.03 cm) and fruit diameter (2.36 cm). Increasing of the amount of irrigation water has been found positive effects for examined parameters however it did not show the same effect in total yield of varieties.