Matematik öğretiminde yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effects of creative drama in mathematics teaching interms of the achievement, attitude and retention levelsof students
  1. Tez No: 498180
  2. Yazar: HASİBE GÜL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORKUN COŞKUNTUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, matematik dersinde drama yönteminin kullanılmasının ilköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin tutumlarına, başarılarına ve öğrenmelerin kalıcılığına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, Mersin ili Erdemli ilçesi Kocahasanlı Ortaokulu'nda 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında 6-B ve 6-C sınıfına devam eden 32 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Uygulama öncesinde, araştırmacı tarafından“Tam sayılar”ünitesine yönelik drama ders planları oluşturulmuş ve deney grubunda uygulanmıştır. Geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubunda ise, mevcut ders planları ders öğretmeni tarafından uygulanmıştır. Çalışmada geleneksel yöntem ve drama yöntemiyle işlenen dersin öğrencilerin başarılarına yönelik etkisini belirlemek amacıyla öğrencilere, araştırmacı tarafından geliştirilen“başarı testi”öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Drama yönteminin öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla ise Aşkar (1986) tarafından geliştirilen,“tutum anketi”deney grubuna öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmadan 6 hafta sonra deney ve kontrol grubunun öğrenmelerindeki kalıcılığı ölçmek amacıyla“başarı testi”tekrar uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi sırasında deney ve kontrol gruplarının öğrenme düzeylerinin ölçüsü olarak sontest puanları arasındaki fark, kalıcılık ölçüsü olarak da kalıcılık test puanları arasındaki fark dikkate alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu ile yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin başarı düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Ayrıca geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu ile yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubunun öğrencileri arasında öğrenmenin kalıcılığı bakımından deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Yaratıcı drama yöntemi öğrencilerin matematiğe yönelik tutumları üzerinde de olumlu bir etki sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of creative drama as a teaching method on students' academic achievement, attitude and the permanence of learning in the 6^th grades. This research is designed according to the pretest- postest control group (experimental) design. The research was conducted with 32 students of the 6^th grades (6/B and 6/C) in a public school in Kocahasanlı/ Erdemli in Mersin. Prior to the study, drama lesson plans related to unit of“Integers”were prepared by the researcher and applied to the experimental group whereas the control groups were taught with the conventional methods by the maths teachers. In order to investigate the effects of both teaching by means of creative drama and conventional methods on the students' academic achievement,“a test to measure the success”was performed as the pre-test and also the post-test by the researcher. To determine the effects of creative drama on the students' attitude towards mathematic,“an attitude scale”(developed by Aşkar in 1986) was applied to the experimental group as the pre-test and post-test. 6 weeks after the research“an achievement test”was re-performed again to measure the permanence levels of both the experimental group and the control group. In the analysis of the data the difference between the post-test scores was taken into consideration as the indicator of the learning levels of the experimental and the control groups while the difference between permanence test scores was considered as the indicator of retention level. Findings indicated that there is a significant difference between the levels of success of the control group students to whom the conventional teaching method was applied and experimental group students to whom the creative drama method was applied, which is in favour of the experimental group. There is also a significant difference between the levels of permanence of control group students to whom the conventional teaching method was applied and experimental group students to whom the creative drama method was applied, again in favour of the experimental group. Backed with the study result it was determined that creative drama method had also considerable and positive effect on students' attitude towards mathematics.