Boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip ortaokul öğrencilerinin akılcı olmayan inanç ve depresyon ilişkisinde ruminasyonun aracı rolü
The mediator role of rumination on relationship between irrational belief and depression levels of the middle school students with divorced and unvivided parents
- Tez No: 498181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÇAPRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip ortaokul öğrencilerinin akılcı olmayan inanç, depresyon ve ruminasyon puanlarının ilişkisi ve ruminasyon puanlarının depresyon ve akılcı olmayan inanç puanları üzerinde aracı rol üstlenip üstlenmediği incelenmiştir. Mersin ili merkez ilçelerinde bulunan ortaokullara devam etmekte olan öğrencilerle yapılan bu çalışmada veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenler İçin Mantıkdışı İnançlar Ölçeği”,“Ruminatif Tepki Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde IBM SPSS Statistics 22 ve Lisrel 8.80 kullanılmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda akılcı olmayan inanç, depresyon ve ruminasyon puanları arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişkinin olduğu ve akılcı olmayan inanç ile depresyon arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolü üstlendiği saptanmıştır. Boşanmış ebeveyne sahip öğrencilerin akılcı olmayan inanç, ruminasyon ve depresyon puanlarının sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Boşanmamış ebeveyne sahip öğrencilerin ise akılcı olmayan inançlarının sınıf düzeyi, anne eğitim durumu ve anne mesleğine göre, depresyon düzeylerinin sınıf düzeyi anne ve baba eğitim düzeyine göre, ruminasyon düzeylerinin ise sınıf düzeyine ve anne mesleğine göre farklılaştığı bulgusuna ulaşılmıştır. Boşanmış ve boşanmamış ebeveyne sahip ortaokul öğrencilerinin akılcı olmayan inanç, depresyon ve ruminasyon düzeylerine ilişkin yapılan karşılaştırmalı inceleme sonucunda boşanmış ebeveyne sahip ortaokul öğrencilerinin, boşanmamış ebeveyne sahip öğrencilere göre ruminasyon ve depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated whether middle-school students with divorced and non-divorced parents have a relationship with irrational beliefs, depression and rumination scores and whether rumination scores have a mediator role on depression and irrational beliefs relationship. In this study which is going to be done to the students who are going to the secondary schools in Mersin province center districts,“Personal Information Form”,“Irrational Belief Scale for Adolescents”,“Ruminative Reaction Scale”and“Children's Depression Inventory”were used. IBM SPSS Statistics 22 and Lisrel 8.80 were used in the analysis of the research data. According to the results of the analysis, the irrational beliefs, depression and rumination variables have a significant positive relationship with each other and rumination plays a mediator role in the relationship between irrational belief and depression. It has been found that students with divorced parents' irrational beliefs, depression and rumination scores have not changed significantly according to their sociodemographic variables. For the students with undivided parents, the irrational beliefs were found to be different according to the class level, mother's educational status and mother's profession, depression levels according to the level of education of mother and father, and rumination levels according to class level and mother's profession. A comparative study of irrational beliefs, depression, and rumination levels of middle-school students with divorced and undivided parents found that divorced students had higher levels of rumination and depression than students with undivided parents. The findings were discussed in the light of literature.