Aamir Khan filmlerinde dinî öğeler
Religious elements in Aamir Khan movies
- Tez No: 498205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ŞENAVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Religion, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde hem eğlendirici hem de öğretici bir araç haline gelen sinema, ortaya çıktığı andan itibaren sürekli dinî konular ve öğeler ile yakından ilgilenmiştir. Bollywood Sineması da Hindistan'ın pek çok dini bünyesinde barındırması ve Hint kültürünü oluşturan mitolojik unsurların günlük hayatta etkili olması sonucu dinî öğelere geniş yer ayırmıştır. Bollywood denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Aamir Khan'ın filmlerinde hem Hindistan'ı hem de tüm dünyayı ilgilendiren pek çok konuya değinildiği görülmektedir. Daha açık ifadeyle Khan'ın, bir arada yaşama kültürü, kadın hakları, yoksulluk, çocuk hakları, din adamı kılığında insanları sömüren kişiler ve batıl inançlarla mücadele gibi sosyal problemlere, kast sistemi, sati geleneği (kadınların, eşleri ölünce yakılması) gibi ülke sorunlarına vurgu yapması, filmlerini dünya çapında dikkat çekici kılmıştır. Aamir Khan filmlerinde kullanılan dinî öğeleri incelemek amacıyla hazırlanan bu çalışmada, öncelikle sinemanın ortaya çıkışı, Bollywood Sinemasının gelişim aşaması, sinemada dinin kullanımı, Aamir Khan'ın hayatı ve filmlerine değinilmiş, daha sonra Hindistan'ın coğrafî, tarihî ve kültürel durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ardından, Hindistan'da mevcut bulunan dinlerden bahsedilerek Aamir Khan filmleri içerisinde yer alan dinî öğelerin vermek istediği mesajlar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology, the cinema has become an entertainment and a didactic tool today, and since it came into existence, it has always been closely interested in the religious elements and items. Bollywood Cinema has also devoted much of its religious significance to the fact that India is home to many religions and mythological elements that make up Indian culture are effective in daily life. Aamir Khan is one of the first names that comes to mind in Bollywood, and his movies seem to refer to issues of both India and the whole world. More explicitly, Khan emphasizes on the social problems such as the culture of coexistence, women's rights, poverty, children's rights, social problems, fighting against phonies that are exploiting public, disguising as reverends and superstitious beliefs and national issues such as caste system, sati tradition (burning women and wives) and these approaches made his movies remarkable worldwide. In this work, that is prepared to examine the religious elements used in Aamir Khan movies, firstly the information about the emergence of cinema, the development stage of Bollywood cinema, the use of religion in cinema, the life and movies of Aamir Khan is being given, and then the geographical, historical and cultural situation of India is being told. Then, the religions that existed in India were mentioned and the messages that the religious elements in Aamir Khan movies would like to give is being tried to explain.