Mekkî B. Ebi Talib ve Ebû'l-ferec İbnu'l-Cevzi'ye göre Nesih problemi
Nesh problem according to Mekkî B. Ebî Talib and Abu'l-Ferec İbn al-Jawzi
  1. Tez No: 498206
  2. Yazar: RIDVAN SANUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezimizde birçok tartışmaya konu olan nesih meselesini erken dönemde yaşamış olan Mekkî bin Ebî Talib ve Ebû'l-Ferec İbnu'l-Cevzî'nin nesih hakkında düşüncelerini yazdıkları eserlerinden hareket ederek mukayase etmeye çalışacağız. Bu mukayesemizde nesih meselesine nasıl bir bakış açısıyla yaklaştıklarını tespit etmeye gayret edeceğiz. Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Mekkî bin Ebî Talib ve Ebû'l-Ferec İbnu'l-Cevzî'nin hayatını Tabakât türü kaynaklardan istifade ederek izah edeceğiz. Ayrıca nesih olgusundan da bahsedeceğiz. İkinci bölümde Mekkî bin Ebî Talib'in el-İzâh li Nâsihi'l-Kur'ân ve Mensûhihi adlı eseri ve Ebû'l-Ferec İbnu'l-Cevzî'nin Nâsihi'l-Kur'ân ve Mensûhihi adlı eserinden istifade ederek neshe dair düşüncelerini incelemeye çalışacağız. Neshin varlığına dair savundukları görüşleri âyetleri sıralayarak değil de, konu bazında tespit etmeye çalışacağız. Son olarakta iki müellifin değerlendirmesi yapacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will try to compromise by acting on the works of Mekkî bin Ebî Talib and Abu'l-Ferec Ibn al-Jawzi, who had lived in the early period of many controversial issues of nesih, on their ideas about nesih. In this compilation we will try to find out how they approach the issue of nesih. Our scheme consists of two main parts. In the first chapter we will explain the life of Mekkî bin Ebî Talib and Abu'l-Ferec Ibn al-Jawzi by exploiting the Tabakat-type sources. We will also talk about nesh. In the second part, we will try to examine the ideas of the neche by taking advantage of the works of al-Nash li Nasihi'l-Qur'an and Mensûhihi of Mekkî bin Ebî Talib and Nâsihi'l-Qur'an and Mensûhihi of Abu'l-Ferec Ibn al-Jawzi. We will try to identify the opinions of the defenders about the existence of Neshin on the basis of the subject rather than the order of the verses. Finally we will evaluate two authors.