Türkiye'de 1980 sonrasında gerçekleşen milletvekili genel seçimleri üzerine mekânsal bir analiz
Spatial analysis on general elections in realized in Turkey after 1980
  1. Tez No: 498214
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Siyasal Bilimler, Econometrics, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Demokrasilerin egemen olduğu bölgelerde idareciler, seçmenlerin ortaya koydukları irade ile belirlenmektedir. Seçimlerin geçekleşme esnasında ise; seçmen tercihleri ile illerarası veya bölgelerarası mekânsal farklılıklar gibi önemli parametreler partilerin oy oranlarının belirlenmesinde etkin bir rol almaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışma özelinde mekânın siyasetle olan ilişkisine atıfta bulunarak mekânsal farklılıkların genel seçim sonuçları üzerindeki bağımlılık etkileri ölçülmüştür. Yapılan bu çalışmada, Türkiye'de 1980 sonrasında gerçekleştirilen genel seçimlerde illerarası mekânsal farklılıklar göz önünde bulundurularak partilerin oy oranlarına etkileri de araştırılmıştır. Araştırmada, iller arası mekânsal ağırlıklandırma ve komşuluk matrisi hesaplamaları yapılarak mekânsal düzeyde iller arası bağımlılık dereceleri ölçülmüştür. Mekânsal bağımlılık derecelerinin ölçülmesinde Moran I test istatistiği ve Geary C test istatistiği vasıtasıyla gerek global düzeyde gerekse yerel düzeyde mekânsal ağırlıklandırmalar yapılarak illerin mekânsal ekonometrik düzeyde bağımlılık seviyeleri belirlenmiştir. Nihai olarak araştırma yapılırken ekonomik coğrafi farklılıklar ve yakın siyasi tarihten elde edilen ampirik bulgular ve mekânsal modellemeler çerçevesinde;“Seçmen tercihleri mekânsal farklılıklardan etkileniyor mu?”ve“İllerarası komşuluk ilişkileri seçmen tercihlerine yansıyor mu?”gibi sorulara cevaplar bulunmuştur. Yapılan çalışmada genel olarak seçimlerin sonuçları, ekonomik coğrafya, siyasi coğrafya ve mekânsal analiz gibi dört farklı alt disiplin ele alınmıştır. Çalışma kapsamında seçmen tercihlerinin yerel ve global düzeyde mekânsal farklılıklardan ve komşuluk ilişkilerinden belirli ölçülerde etkilendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In regions where democracies dominate, administrators are determined by the will of voters. During the transition of the elections; voter preferences and important spatial parameters such as illusory or interregional spatial differences play an active role in determining the voting rates of the parties. In the context of this study, the dependence effects of spatial differences on the general election results were measured by determining the relation of space with politics. Made in this study, the Inter Provincial general elections held in Turkey in 1980 after the effects of the spatial differences of considering the percentage of votes the party was also investigated. In the research, spatial weighting between illusions and neighborhood matrix calculations were used to measure dependency ratios at the spatial level. In the measurement of spatial dependency ratings, the degree of dependence on the spatial econometric level was determined by applying the Moran I test statistic and Geary C test statistic both at the global level and at the local level. While ultimately research is being conducted, within the framework of empirical findings and spatial models obtained from economic geographical differences and close political history;“Are voter preferences affected by spatial differences?”And“Are neighborhood relations reflected in voter preferences?”In the study conducted, four different sub-disciplines such as the results of the elections in general, economic geography, political geography and spatial analysis were discussed. Within the scope of the study it has been found that voter preferences are influenced by spatial and local relations at local and global level and by neighborhood relations.