Türk kamu yönetiminde ticaret odaları ve ticaret borsaları personeli sorunu
Personnel problems in the chamber of commerces and commodity exchanges in Turkish public administration
- Tez No: 498215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olan ticaret odaları ve ticaret borsalarında iki farklı personel rejimiyle istihdam edilen personelin; genel statü, istihdam edilme, yükselme, hukuki korunma, emeklilik, sicil işlemleri, mali özlük hakları ve görev tanımlarına dair uygulamaları karşılaştırmak, ulaşılan sonuçlar ve yapılan tespitlerin ortaya konması ile bu alana katkıda bulunabilmek, ticaret odaları ve ticaret borsalarında istihdam edilen personelin sorunlarını ortaya koyabilmek ve bu sorunların demografik özelliklerine göre farklılaşma durumunu incelemektir. Bu temel amaç doğrultusunda araştırmada, araştırmaya katılan personelin kurumsallaşma ve iç işleyişe, istihdama ve özlük haklarına yönelik sorunlara yaklaşım düzeylerinin, cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışılan kurum türü, kurumun bulunduğu bölge, kurumun yerleşim yeri, çalışma yılı, (statü) işe giriş tarihi, aylık ortalama maaş aralığı ve pozisyonlara göre farklılaşıp farklılaşmadığının cevabı aranmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 23.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırmaya katılanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden, bulguların çapraz test ve Khi-kare değerlendirilmesinde bağımsız değişkenlerden cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışılan kurum türü, kurumun bulunduğu bölge, kurumun yerleşim yeri, (statü) işe giriş tarihi, aylık ortalama maaş aralığı ve pozisyon ele alınmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular, farklı personel rejimlerine tabi personelin aynı kurumda bir arada çalışmasının sorunlara yol açtığı, yönetim değişimlerinden personelin yoğun olarak etkilendiği, genel kabul görmüş insan kaynakları yönetimindeki temel ilkelere riayet edilmediği ve kamu kurumu niteliğindeki bu meslek kuruluşlarında kurumsallaşmanın çok düşük düzeyde olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the practices of general status, employment, promotion, legal protection, retirement, registration procedures, financial personal rights and job descriptions of personnel employed by two different personnel regimes in the chambers of commerces and commodity exchanges, to be able to contribute to this field by revealing the determinations, to reveal the problems of the personnel employed in the chamber of commerces and commodity exchanges, and to examine the differentiation according to the demographic characteristics of these problems. The main purpose of this research is to determine the level of attitudes of the personnel participating in the research to the issues related to institutionalization and internal affairs, employment and personal rights, gender, education level, institution type, place of institution, settlement place, date of employment, monthly average salary range and positions The data obtained from the questionnaires were analyzed by SPSS 23.0 statistical package program on the computer environment. Frequency and percentage statistics were used to determine the descriptive characteristics of the participants in the study. In the cross-test and chi-square analysis of the findings, gender, education level, type of institution studied, institutional location, institutional residence, date of employment, monthly average salary range and position is discussed. According to the results of the research, it is found that the staff members of different personnel regimes cause problems in the same institution, the personnel are influenced by the management changes, the basic principles of the generally accepted human resources management are not respected and institutionalization in these professional institutions as public institutions is very low.