Hastane çalışanları arasında damgalama (stigmatizasyon) olgusu üzerine keşifsel bir çalışma
A heuristic study on stigmatization phenomenon among hospital staff members
  1. Tez No: 498240
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Damgalama, insanların kınanmasını gerektirecek herhangi bir durum nedeniyle itibarının sarsılması olarak tanımlanmaktadır. Damgalamanın mağdur olan kişi, ailesi, diğer çalışanlar, kurum ve hastalar üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, hastanede çalışan hemşirelerin algı ve tecrübelerinden yararlanarak; damgalama türlerinin, nedenlerinin, sonuçlarının ve damgalamayı önleyici önerilerin belirlenmesidir. Araştırmada olgubilim deseni kullanılarak, konuyla ilgili deneyimli, araştırmaya katılmayı kabul eden ve en az 10 yıl çalışma deneyimi olan 20 hemşireyle yarı yapılandırılmış görüşme formuyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ölçüt ve kartopu amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen katılımcıların görüşleri açık, eksen ve seçici kodlama yapılarak, tümevarımsal yöntem doğrultusunda kategorilere ulaşılmıştır. Yapılan görüşmeler yorumlayıcı fenomolojik analiz yöntemi ve NVivo 11 Pro programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırmada, damgalama türlerine, nedenlerine ve sonuçlarına ilişkin ana temalar oluşturulmuştur. Damgalama türleri hemşireler, hekimler, hasta ve hasta yakınları, yönetim ve toplum etrafında şekillenmiştir. Damgalamanın nedenleri, damgalanan, damgalayan, kurum, sistem, şehir/bölge ve travmatik olaylar etrafında toplanmıştır. Damgalamanın sonuçları, damgalanan, damgalayan, diğer personel, hastalar, yönetim ve kurumla ilişkili sonuçlar etrafında belirlenmiştir. Damgalamanın önlenmesiyle ilgili damgalanan, damgalayan ve yönetim boyutunda öneriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda, görüşülen hemşirelerin algı ve tecrübelerinden yararlanarak; damgalama türleri, nedenleri, sonuçları ve damgalamayı önleyici öneriler belirlenmiştir. Hastane çalışanları arasında mesleki, siyasi, ahlâki konular başta olmak üzere damgalamanın yaygın olduğu; bu nedenle damgalanan kişilerin boşanma, şehir değiştirme, sürgün edilme, emekli olmaya zorlanma gibi yıkıcı etkenlere karşılaştığı keşfedilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, hastane çalışanlarında damgalamanın önlenmesine yönelik girişimlerin planlanması ve bu konuyla ilişkili farklı kurumlarda benzer çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stigmatization is defined as discredit of people's reputation due to any situation requiring to condemn these people. Stigmatization has negative effects on the victim person, his/her family, other staff members, institutions and patients. The purpose of this study is to determine the types, reasons, and results of stigma by utilizing the perceptions and experiences of the nurses working in the hospitals as well as the preventative suggestions for stigmatization. In the study, the in-depth interviews were conducted with 20 nurses, who had the related experiences, agreed to participate in the study and had at least 10 years of working experience, through a semi-structured interview form by using phenomenological design. Once the views of the participants, selected by using criterion and snowball purposeful sampling methods, were coded as open, axis and selective, the categories were reached in accordance with the inductive method. The interviews carried out were analyzed by employing interpretative phenomenological analysis method and NVivo 11 Pro program. Main themes were formed in the study concerning types, reasons, and results of stigma. Types of stigma were formed around the nurses, physicians, patients and patient relatives, administration and the community. The reasons of stigma were collected under the stigmatized, the stigmatizer, institution, system, city/region, and traumatic events. The results of stigma were determined around the results concerning the stigmatized, the stigmatizer, patients, administration and the institution. Suggestions regarding the prevention of stigmatization were collected from the stigmatized, the stigmatizer, and administration dimensions. As a result of the study, the types, reasons, and results of stigma and the preventative suggestions for stigmatization were determined by utilizing the perceptions and the experiences of the nurses interviewed. It was found that the hospital staff members experienced stigmatization in occupational, political, and moral subjects, in which stigmatization is common; therefore, the stigmatized persons encountered with detrimental factors such as divorce, moving to another city, being expelled, and being forced to be retired. In accordance with the results obtained, it is recommended to plan interventions for preventing stigmatization among the hospital staff members and conduct similar related studies in different institutions.