Tüketicilerin elektronik ticarette güvenlik ve risk algılarının karşılaştırılması: Türkiye - Irak üniversite çalışanları kıyaslaması
Comparison of safety and risk perceptions of consumers in electronic commerce: Comparison of university employees in Turkey and Iraq
  1. Tez No: 498239
  2. Yazar: ABDALI ABDULMUTTALEB ABD ALI AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ŞALVARCI TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler günümüzde köklü değişikliklere yol açmıştır. Özellikle internet ve mobil iletişim imkanları bireysel tüketiciler ile iş ve ticaret anlamında birçok yenilik getirmişlerdir. Masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler ve diğer akıllı cihazlarda kullanılmak suretiyle internet hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde yemek, seyahat, bankacılık, perakende alış veriş gibi birçok mal ve hizmet sektöründe internet üzerinden iş ve işlemler gerçekleştirilmekte, satın alımlar yapılmaktadır. Elektronik ticareti en genel anlamda internet aracılığı ile yapılan satın alma işlemleri olarak tanımlamak mümkündür. Elektronik ticaret özellikle son yıllarda çok büyük hacimlere ulaşmış olmasına rağmen bazı bireysel tüketiciler tarafından pek tercih edilmemektedir. Tüketicilerin elektronik ticaret işlemleri hakkındaki risk ve güvenlik kaygıları, tüketicileri elektronik ticaretten engelleyen temel faktörler arasında yer almaktadır. Çevrimiçi alışverişlerde başta kredi kartı bilgileri olmak üzere birçok özel ve gizli bilginin çalınabilme riskinin oluşu birçok tüketici için önemli bir problem niteliğindedir. Bu çalışmada tüketicilerin risk ve güvenlik algıları üzerine etki eden faktörler, anketlerden elde edilen bilgiler ışığında, korelasyon analizi,“t”testi, varyans analizi ve çoklu regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Bununla birlikte ana kütle olarak seçilen Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ile Irak Küfe Üniversitesi akademik personeli itibariyle risk ve güvenlik algılamaları üzerine karşılaştırma yapılmıştır. Ulaşılan sonuç Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ile Irak Küfe Üniversitesi akademik personelinin elektronik ticaret kapsamındaki risk ve güvenlik algılamaları arasında istatistiksel olarak önemli bir farkın olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The developments that have taken place in information and communication technologies since the last quarter of the twentieth century have caused radical changes today. Especially internet and mobile communication opportunities have brought many innovations in terms of business and trade for individual consumers. By being used in desktop computers, mobile phones, tablets and other smart devices, the internet has become an integral part of our lives. Nowadays, in many goods and services sectors such as food, travel, banking, and retail shopping, business and transactions are carried out on the internet and purchases are made. It is possible to define e-commerce as purchases made through the internet in the most general sense. Although electronic commerce has reached very large volumes especially in recent years, it is not preferred by some individual consumers. Consumers' perception of risk and security about electronic commerce transactions are among the main obstacles to consumers in electronic commerce.For many consumers, the risk of stealing a lot of private and confidential information, especially credit card information, in online shopping is a problem. Factors affecting consumers' risk and safety perceptions in this study were examined by means of correlation analysis, ''t'' test, variance analysis and multiple regression analysis methods on the information obtained from the questionnaires. In addition, as the two separate parameters, the academic staffs of Isparta Süleyman Demirel University and Iraqi Kufe University were compared on the perceptions of risk and safety. The conclusion is that there is statistically significant difference between Isparta Süleyman Demirel University and the Iraqi Küfe University academic staff regarding risk and security perceptions within electronic commerce.