Çanakkale ili akarsularındaki tatlısu balıklarının dağılımları ve bolluklarının belirlenmesi
Assessment of distribution and abundances of freshwater fish in Canakkale, Turkey
- Tez No: 498269
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tatlısu balık taksonlarının Çanakkale İlindeki dağılım ve bolluklarını belirlemek amacıylaŞubat 2014-Kasım 2017 tarihleri arasında 26 havzada 148 farklı istasyonda elektroşoker ve çeşitli göz açıklığına sahip ığrıp kullanılarak 255 balık örneklemesi yapılmış, istasyonlara ait bazı fiziksel ve kimyasal özellikler kaydedilmiştir. Çanakkale ilinde 17 familya'yaait 36tür kaydedilmiştir. Biga yarımadasında Tuzla (% 27,28), Gönen (% 18,41), Karamenderes (% 18,34), Kocabaş (% 17,95)sırasıyla en bolbalıkbulunduranhavzalarolmuşlardır. Çeşitlilik bakımından ise Kocabaş (2,17), Karamenderes (2.03), Gönen (1.90) ve Tuzla (1.40) havzaları en yüksek çeşitliliğe sahip havzalar olarak belirlenmiştir.Cyprinidae familyası % 41,66ile baskın familya,Squalius cii(Richardson, 1857) en baskın tür olarak belirlenmiştir. Aphaniusfasciatus(Valenciennes, 1821),Percafluviatilis (Linnaeus, 1758)Çanakkale il sınırları içindeki sularda ilk kez kaydedilmişlerdir. Balık türleri arasında Ulusrarası Doğa Koruma Birliğinin Kırmızı Listesinde Anguilla anguilla (L., 1758), kritik tehdit altında, Capoetabergamae(Karaman, 1969)tehdite yakın, Gobiokovatschevi(Chichkoff, 1937) duyarlıtürlerarasındadır. Çanakkaleiligenelinde% 19,44oranındaistilacı/yabancıtürkaydedilmiştir.Bunlar arasında sekiz havzada bulunan Carassiusgibelio(Bloch, 1782) önde gelen istilacı türlerdendir. Akarsukenarlarındabulunanmadencilikvediğerendüstriyelvetermalişletmeler, evselveziraiatıklar, özelliklenehirağzındaolmaküzeretaşkınönlemeçalışmalarıiçinyapılan dip kazımaçalışmalarıvebalıklarıngöçleriniengelleyenbarajsetleriiçsubalıklarıiçingeneltehditlerolarakbelirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The distribution, abundance and ecological functions of fish fauna of Çanakkale province were assessed. The specimens were collected from 26 basins at 148 stations with 255 sampling effortsbetween February 2014 and September 2017. During this survey 36 fish species belong to 17 families were recorded. In Biga Peninsula, Tuzla (% 27,28), Gönen (% 18,41), Karamenderes (% 18,34) andKocabaş (% 17,95) had the most abundant fish, Kocabaş (2.17), Karamenderes (2.03), Gönen (1.90) and Tuzla (1.40) basins had the most diverse in terms of fish diversity in Biga Peninsula. Cyprinidae family was the dominant. The most abundant fish species were Squalius cii (Richardson, 1857) in Çanakkale province. Aphaniusfasciatus(Valenciennes, 1821) and Percafluviatilis (Linnaeus, 1758) were the first recorded species in this area. Among the fish species Anguilla anguilla (Linnaeus, 1758), Capoetabergamae(Karaman, 1969)and Gobiokovatschevi(Chichkoff, 1937) were listed as critically endangered, near threatened and vulnerable in red data book of the International Union of Conservation of Nature, respectively. In all over the assessment seven species of 36 (% 19,55) were invasive/alien fish species in Çanakkale basins. Carassiusgibelio(Bloch, 1782) was the prominent invasive species which were recorded eight basins. The river bank dredging activities particularly at the river mouth for flood prevention, dam sets that prevent migration of fish, mining and other industrial activities along the stream, pollution which are originated from industrial, sewage and agricultural activities are the common threats of freshwater fish species in Çanakkale.