Samandağ kumsalında yeşil deniz kaplumbağasının besin ağındaki rolünün antropojenik etkilere göre değerlendirilmesi
Assessment of sea turtle role on the food web in terms of anthropogenic impacts on Samandag beach
- Tez No: 498270
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hatay ili sınırlarında bulunan Samandağ Kumsalı, yeşil deniz kaplumbağaları için Doğu Akdeniz bölgesinde en önemli üreme ve yuvalama kumsallarından biridir. Samandağ kumsalı hinterlandındaki arazi kullanımına göre (CORINE 2012 kodları) başlıca sulanan tarım alanları, tuz bataklıkları ve yerleşim alanları şeklinde sınıflarına ayrılmıştır. Her bir sınıflandırılmış alandaki yuva özellikleri saptanmıştır. 2016 üreme sezonu boyunca yapılan arazi çalışmalarında toplanan kumul organizmalar ve yuva içi ölü yavru yeşil deniz kaplumbağalarındaki dokularında bulunan δ13C ve δ15N oranları ölçülmüştür. Elde edilen δ13C ve δ15N oranları ile kumul canlılarının besin ağı grafikleri elde edilmiştir. Arazi kullanımı dikkate alındığında yuva yoğunluğunun en fazla %58,8 ile tuz bataklık alanı iken bunu sırasıyla %37,7 ile tarım alanı ve %4,4 ile yerleşim alanı izlediği saptanmıştır. Samandağ kumul vejetasyonundan toplanan canlılarda denizel ve karasal kökenli besinlerin kullanıldığı iki temel besin ve enerji akışı yolu olduğu deniz kaplumbağa yavrularının besin olarak her iki enerji yolunu kullanan canlılar tarafından besin kaynağı olarak tüketildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Samandağ Beach located in the Hatay province is one of the most important nesting beaches in the Eastern Mediterranean region for green sea turtles. Samandağ beach were classified as cultivated area, settlement area and salt marsh area by the land use of hinterland using CORINE 2012 codes. Nest number and characteristics for each classified group were determined. δ13C and δ15N values for each organisms including sea turtle dead hatchlings collected from the beach in 2016 nesting season were measured. Using these values food web graphics were obtained. If the land use taken into consideration, nest density was the highest in the salt marsh covered beach section by the percentage of 58,8 % and agricultural area followed it by the 37,7% and settlement area by the 4,4 %, respectively. Two food and energy flow pathways were seen on the Samandağ beach, one is terrestrial origin and the other is marine sources. Sea turtles take part in two pathways in terms of energy flow in beach ecosystem.