Sulama suyu tuzluluğunun guar bitkisine etkisi
Effects of irrigation water salinity on cluster bean
- Tez No: 498268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma, guarın (Cyamopsis Tetragonoloba (L.) Taub.) sulama suyu tuzluluğuna olan hassasiyetini belirlemek amacıyla saksılarda sera koşullarında yürütülmüştür. Çalışma tesadüf parsellerinde bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışma da 5 adedi tanelik (125-1, 1-1, 40-1, 57-1, 62-4) ve 3 adedi (94, 98, 114) ise yemeklik olmak üzere toplam 8 guar hattı materyal olarak kullanılmıştır. Sulama suyu olarak SAR değeri 3'den düşük olacak şekilde elektriksel iletkenlik değerleri 0,35, 5, 15 ve 30 dS/m olan tuzlu sulama suları kullanılmıştır. Artan sulama suyu tuzluluğu bitkilerde olumsuzluklara neden olmuştur. Saksı başına tane verimi 1,39-10,39 gram ve bitki boyu 18,61-80,68 cm arasında değişim göstermiştir. Artan sulama suyu tuzluluğu bitki kök bölgesi tuzluluğunda artışa neden olmuştur. Bitki kök bölgesi EC'leri 0,67-53,16 dS/m arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in pots at greenhouse conditions to determine the sensitivity of the guar gum (Cyamopsis tetragonoloba (L.) Taub.) to irrigation water salinity. The study was conducted in split plots with 3 replicates in accordance with the split parcel trial design. A total of 8 cluster bean lines used as the material in the study 5 number as grain type (125-1, 1-1, 40-1, 57-1, 62-4) and 3 number as vegetable (94, 98, 114). Saline irrigation water was used prepared as to have final Sodium Absorption Ratio (SAR) of below 3 and electirical conductivity (EC) value 0,35, 5, 15 ve 30 dS/m as irrigation water. Increasing irrigation water salinity has caused negativities in plants. The grain yield per pot varied from 1.39 to 10.39 g and the plant height varied from 18,61 to 80,68 cm. Increased irrigation water salinity has resulted in an increase in salinity in the plant root zone. Plant root zone electirical conductivities (EC) ranged from 0,67-53,16 dS/m.