Terminal dönem onkolojik hastalarda ağız bulgularının incelenmesi
Investigation of oral findings of terminally III cancer patients
  1. Tez No: 49827
  2. Yazar: KEMAL METE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL KARAKURUMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
VII.OZET Onkolojik hastalığın geriletilemeyeceğinin anlaşıldığı, aktif tedavinin sona erdirildiği terminal dönem hastalarda çeşitli sistemik ve oral sorunlar mevcuttur. Terminal dönem onkolojik hastalarda ağız sorunlarını önleyecek veya giderebilecek tedavilerin belirlenebilmesi için bu dönemde ortaya çıkabilecek sorunların saptanması çalışmamızın amacım oluşturmuştur. Araştırmamızda KPS değeri 40 ve daha aşağı seviyedeki 20 kadm, 60 erkek hastanın retrospektif, klinik, mikrobiyolojik ve radyografik incelemeleri yapılmış ve sonuçlan değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda hastaların büyük çoğunluğunun(%71) ağız hijyeninin kötü olduğu, % 80 oranında çeşitli ağız komplikasyonlannm bulunduğu belirlenmiştir. Bu komplikasyonlar arasında kandidal lezyonlar, ağız kuruluğu, tat alma bozukluğu, protetik sorunlar, ülserasyon, cheilitis ve periodontal sorunların yer aldığı ortaya çıkmıştır. Klinik, histopatolojik ve radyografik tetkikler sonucunda üç hastada çene metastazı bulunduğu tespit edilmiştir. Çeşitli komplikasyonlann ortaya çıkmaması veya önlenmesi için terminal dönem onkolojik hastalara özgü ağız ve diş bakımı planlanması gerekliliği belirlenmiştir. 63
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY In the terminal period of the oncologic disease, when it was understood that the regression of the disease is not possible and the active treatment was ended, patients have several systemic and oral problems. In this study, our aim was to determine the oral complications which may occur in the terminally ill oncologic patients in order to decide the managements which will prevent or last these problems at this stage. In our study; 20 female and 60 male cancer patients having KPS score of 40 or below were investigated clinically, microbiologically and radiographically in a retrospective manner and the results was evaluated. After this evaluations, it was found that the oral hygiene was poor in majority ( % 71) of patients and there were various oral complications in % 80. Among these oral complications; candidial lesions, dry mouth, trouble swallowing, taste disturbances, denture problems, ulceration, cheilitis and periodontal problems were determined. After clinical, histopathological and radiographic investigations metastatic jaw lesions was found in three patients. In order to prevent different complications that was seen it was determined that oral dental care must be initiated specialized for terminally ill cancer patients. 64