Türkiye'deki acil tıp uzman ve araştırma görevlisi doktorların geriatrik hastalara bakış açısı
The viewpoint of emergency medicine specialists and residents in turkey about geriatric patients
  1. Tez No: 310160
  2. Yazar: ASLI TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de teknolojik gelişmelerin yaşam koşullarına katkıları, sağlık hizmetlerindeki olumlu gelişmelerin yanı sıra pek çok ülkede doğurganlığın azalması, çocuk ölüm hızlarının düşmesi, enfeksiyon hastalıklarının kontrol altına alınması ve toplumun eğitim düzeyinin artması gibi faktörler nedeniyle yaşlı nüfus diğer tüm yaş gruplarına oranla en hızlı büyüyen grup haline gelmiştir. Gençlerin sağlık sorunları üzerine yoğunlaşmış olan mevcut sağlık hizmetleri yaşlı hastaların karmaşık sorunlarını saptamada ve ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Acil servis hekimleri yaşlı hastalarla en çok karşı karşıya kalan hekim grubu olup, acil servis hekimlerinin bu konudaki yaklaşımları, istekleri, eğitim durumları ve sorunları bilinmemektedir.Çalışmamızda Acil Tıp hekimlerinin geriatrik hastalara bakış açısı ve yaklaşımı belirlenmek istenmiş olup; bu sonuçlardan yola çıkılarak çalışmamızın Acil Tıp eğitim müfredatı oluşturmada ve hasta bakım kalitesinde artışa kılavuz olması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı nitelikte bir araştırma olup; anket çalışması olarak dizayn edilmiştir. Anketler 22.02.2012 ile 22.03.2012 tarihleri arasında http://www.tatd.in/redcap/ (www.acilarastirma.net) adresi üzerinden katılımcıların elektronik posta adreslerine ulaştırılmıştır. Veriler SPSS for Windows 15.0 (SPSS Inc.®, Chicago, ABD) programına kaydedilerek istatistiksel analizleri yapılmıştır. Parametreler arasındaki ilişkiyi bulmak için Ki-Kare, Yates Düzeltmeli ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır.Bulgular: Katılımcıların %74.7'sinin çalıştığı kurumda Geriatri bilim dalının ve servisinin olmadığı tespit edildi. Üniversite hastanelerinde diğer hastane türleriyle karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha çok geriatri bilim dalı ve servisi olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Elderly population has become the fastest growing group among the other age groups in Turkey and in the world due to such factors as contributions of the technological developments to living conditions, positive developments in health care, reduction in fertility in many countries, decrease in child mortality rates, control of infectious diseases and increased educational level of society. The existing health services with a focus on young people are inadequate to meet the needs and to detect the complex health problems of elderly patients. Although the emergency physicians are the physician group that faces elderly patients most, as compared to other physician groups, their approach, requests, learning situations and problems regarding this issue are not well known.In our study, perspectives and approach of the emergency medicine physicians towards geriatric patients are analyzed. The results obtained from this study are aimed to create guidelines for developing an emergency medicine curriculum and for increasing the quality of patient care.Material and Method: Our study is a descriptive research that was designed as a survey. Polls were delivered to the participants? e-mail addresses from the web address http://www.tatd.in/redcap/ (www.acilarastirma.net) between 22.02.2012 to 22.03.2012. Our data and the statistical analysis of the data were recorded to SPSS for Windows 15.0 program (SPSS Inc.®, Chicago, ABD). The Chi-square, Continuity Correction and Fisher's Exact Test was used to find the relationship between the parameters.Results: 74.7% of the participants? work institution didn?t have geriatric discipline and service.