Ceftriaoxone'un fenilalanin ve DNA ile etkileşiminin incelenmesi ve antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
Identification of interactions of ceftriaoxone with phenylalanine and DNA and determinaton of their antimicrobial activities
  1. Tez No: 498276
  2. Yazar: FADHILA M.A. OTHMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ÇELİK ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ceftriaoxone ile fenilalanin arasındaki etkileşimin ve ceftriaoxone ile Calf-Thymus Deoksiribonükleik asit (CT-DNA) arasındaki etkileşimin absorpsiyonu belirlenmiş ve ceftriaoxone ve fenilalaninin seçilen bakteriler üzerindeki anti-bakteriyal aktiviteleri incelenmiştir. Farklı sıcaklıklar, inkübasyon süreleri ve PH değerlerinde ceftriaoxone ile fenilalanin etkileşimi Ultraviyole-visible spektrofotometre (UV) ile belirlenmiş olup, absorpsiyon değerleri birbirine çok yakındı. CT-DNA ile ceftriaoxone etkileşimi ise Ultraviyole-visible spektrofotometre (UV) ile fark edilebilir durumdaydı. Tek başına ceftriaoxone ve ceftriaoxone ile fenilalanin kombinasyonu, bu araştırmada kullanılan bakteriler üzerinde (Salmonella enteritidis ATCC 13076, Proteus mirabilis ATCC 25933, Staphylococcus aureus ATCC 43300 (MRSA), Sarcina lutea ATCC 9341, Salmonella typhimurium NRRLE 4463, Yersinia enterocolitica ATCC 1501) inhibisyon zonu göstermiştir, fakat tek başına fenilalanin inhibisyon zonu göstermemiştir. Sonuçlarımız, CT-DNA ile ceftriaoxone arasındaki etkileşim mekanizmalarını çözmeye yönelik olarak fikir verici niteliktedir
Özet (Çeviri)
The absorption of interaction between ceftriaxone with phenylalanine and interaction between ceftriaxone with Calf-Thymus Deoxyribonucleic acid (CT-DNA) were determined and antibacterial activity of ceftriaxone and phenylalanine was studied on selected bacteria. The interaction of ceftriaxone with phenylalanine in different temperatures, incubation times and PH values were determined by Ultraviolet-Visible spectrophotometer (UV) and the absorption rates were very close. The interaction of ceftriaxone with CT-DNA was noticeable by Ultraviolet-Visible spectrophotometer (UV). Ceftriaxone alone and ceftriaxone combined with phenylalanine showed inhibition zone but phenylalanine alone did not show any inhibition zone on the bacteria used in this research (Salmonella enteritidis ATCC 13076, Proteus mirabilis ATCC 25933, Staphylococcus aureus ATCC 43300 (MRSA), Sarcina lutea ATCC 9341, Salmonella typhimurium NRRLE 4463, Yersinia enterocolitica ATCC 1501). Our results give an idea to explore the interaction mechanisms between ceftriaxone and CT-DNA.