Microbial and antimicrobial study of bloodstream infection of recovered COVID-19 patients
İyileşmiş COVID-19 hastalarının kan dolaşımı enfeksiyonunun mikrobiyal ve antimikrobiyal çalışması
  1. Tez No: 781557
  2. Yazar: OMAR HUSSEIN ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERDAR ESMER, PROF. DR. HADEEL MİZHER YOUNIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kan dolaşımı enfeksiyonu, mikroorganizmaların veya bunların toksinlerinin kan dolaşımına yayılmasından kaynaklanan sistemik bir hastalık olarak tanımlanan ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Bu çalışmada bir yıl içinde, hastanelerde ameliyat geçirdikten sonra veya yanıklara maruziyetten kaynaklanan klinik yaralanma belirtileri olan hastalardan 150 kan örneği toplanmıştır. Kerkük şehri 12/1/2021'den 3/1/2022'e kadar Covid-19'dan iyileşenlerden alınan örneklerle kan dolaşımı enfeksiyonuna neden olan bakteri türleri ve yüzdesi araştırıldı. Katılımcılar enfeksiyon yaş ve cinsiyet faktörüne bağlı olarak belirlendi. Bakteri türleri, biyokimyasal testler kullanılarak fenotipik ve mikroskopi incelemesine dayalı saflaştırma ve teşhis, Vitek 2 ve API 20 kullanılarak sonuçları doğrulandı. İzole edilen türlerin antibiyotiklere direncinin araştırılmasıyla 150 izolattan 51'inin izole edildiği tespit edildi. Kan dolaşımında enfeksiyon olan katılımcılar erkeklerde %49 ile 25 örnek, kadınlarda ise %51 ile 26 örnektir. Bakterilerle en az enfekte olan yaş grupları (1-10) iken, kalan yüzdeler kalan yaşlara dağılmıştır. Sonuçlar, insanları bu hastalıkla enfekte eden en yaygın bakteri türlerinin %27,45 ile stafilokok olduğunu gösterdi. Warneri ve E.coli ve Enterobacter toplam izolatların %15,68'ini, Pseudomonas aeruginosa toplam izolatların %11,7'sini, en düşük izolat ise %5,88 ile K.pneumonia bakterisi idi. Bakterilerin konvansiyonel yöntemlerle teşhisi, API RapID, API 20A ve Vitek2 ile yapılmıştır. Gram boyama ile boyandı ve türü ve şekli açısından incelendi. Kan dolaşımı patojeni, morfolojik özellikler, gram boyama ve (oksidaz, katalaz, indol, metil kırmızısı, voges-proskaur, sitrat kullanımı, üreaz, kligler demir, motilite, 42 derecede büyüme, Eosin metilen mavisi, koagülaz) içeren biyokimyasal testler kullanılarak tanımlandı. Çalışma kapsamında, bakterilerin duyarlılığı ve bir grup antibiyotiğe dirençleri için testler yapıldı. Bu testler Staphylococcus aureus'un Amikasin antibiyotiğine dirençli Ceftriakson antibiyotiğine karşı yüksek duyarlılık gösterdiğini, Staph.haemolyticus'un ise Moxifloxacin, Imipenem, Ceftriaxone, Levofloksasin ve Ampiciline %100 duyarlı olduğunu gösterdi. Staphylococc. warneri Ampisilin, Levofloksasin, Trimetoprim ve Sülfametoksazol, Ceftriakson ve Vankomisin antibiyotiklerine %100 duyarlı olduğunu göstermiştir. Staph.hominis antibiyotik dışında çoğu antibiyotiğe karşı dirençli olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmada Gentamisin ve Vankomisin duyarlılığı %100 oranında, p.aeruginosa duyarlılık oranı ise aynı şekilde (%100) olarak bulunmuştur. E.coli'nin Levofloksasin'e karşı en yüksek duyarlılığı (%100) oranında bu nötrofillere karşı E.amnigenus direncinin ise %100 anti-amikasin olduğunu, bu bakterilerin duyarlılığının ise k.pnömoni duyarlılığı olduğunu göstermiştir. Tam kan sayımı (CBC) testi bir kişinin kanındaki hücreler hakkında bilgi sağlayan bir dizi tıbbi laboratuvar testidir. CBC, beyaz kan hücrelerinin, kırmızı kan hücrelerinin ve trombositlerin sayısını, hemoglobin konsantrasyonunu ve hematokriti (kırmızı kan hücrelerinin hacim yüzdesi) gösterir. İstatistiksel analiz, oranların çıkarıldığı ve bağımsız numunelerin oranlarını karşılaştırmak için T-testinin kullanıldığı SPSS istatistiksel programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bağımsız numune T-testi ilişkili örneklerin oranı, eşleştirilmiş örnek T testleri ve 0,01 -0,05'te en az anlamlı farkın kullanımı olarak. WBC yüzdesinin T-Değeri = 17,95 P-Değeri = 0,0007 olarak bulunmuştur, LENPH için, T-Değeri = 2,59, P-Değeri = 0,012 ve bu, kan dolaşımı enfeksiyonu ve Covid-19'dan iyileşti, Bu analiz sayesinde MID istatistiksel analizi de yapıldı ve sonuçlar olumsuz yönde bir fark olmadığını gösterdi ve oranların T-Değeri = 1,99, P-Değeri = 0,051, RBC iken, HGB ve PLT, bu oranlar için genel anlamda bariz bir fark yoktur. İmmünoglobulin (IgM ,IgG) seviyesinin ölçümü kan dolaşımı enfeksiyonu olanlar için Covid-19'un önceki ve mevcut enfeksiyonlarını bulmak için yapıldı. Fransız şirketi Biomerieux tarafından üretilen özelleştirilmiş test kitinde belirtilen talimatlara göre enfekte kan dolaşımı ve kan serumu plazması üretildi. Mevcut çalışma, kan dolaşımı enfeksiyonu olan kişiler için IgM ve IgM seviyelerinde farklılıklar olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
As a systemic disease produced by the spread of bacteria or their toxins in the bloodstream, bloodstream infection is regarded to be one of the most lethal diseases. In this study, 150 blood samples were taken annually from hospitalized patients exhibiting clinical symptoms of harm following exposure to burns or surgery. This research was conducted between 12/1/2121 and 3/1/2022 among those who recovered from Covid-19 in the city of Kirkuk. The types of bacteria transmitted to the bloodstream isolated after Covid-19 were analyzed and the rate of infections caused by each was calculated according to type, age and gender. Bacterial strains were identified by purification based on phenotypic and microscopic examination using the Vitek 2 and Abi 20 biochemical tests. Antibiotic resistance of the isolated species was investigated.