Ceftriaxone (Cephalosporin) uygulanan wistar-albino sıçanlarda sitogenetik incelemeler
- Tez No: 18113
- Danışmanlar: PROF.DR. ASIM CENANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
71 ÖZET Son 30 yılda kullanımları ile oldukça ' başarı elde edilmiş, ' Enter obakt er, Pseudomonas Aeruginosa, Haemophilus influenzea. Neisseria türlerinde ve çeşitli aneuroplarda etkin farmakolojik aktiviteye sahip Cephalosor inlerin III. gene rasyonuna ait Ceftriaxone' un herhangi bir muta j enik etkisinin olup olmadığını incelemek amacıyla yaptığımız bu ça 1 1 şmada, 1 2 ' s i k ont r o 1, 2 4 ' ü d enek 36 Ka t tus No r veg i cus (fistar Albino) kemik iliği krmo o z omlarında mi to tik indeks, kromozom yapı ve sayı değişiklikleri incelendi. Çevre etkilerinin en alt düzeye indirildiği. ve doğrudan doğruya kemik iliğimden kromozom prepare. ti hasırlanan, denek ve kontrol gruplarında yapılan karşılaştırmada, uygulanan 5 mg/kg, 25 mg/kg, 125 mg/kg, 625 mg/kg Ceftriaxone* im mitotik indeks, kromozom sayı ve yapı değişiklikleri üzerine etkisi açısından anlamlı bir farklılık bulunamadı. İncelediğimiz bu in vivo kısa süreli hücre kültür yöntemine göre Ceftriaxone' un mutajenik bir etkisi olmadığı kanı s ma va r ı id ı.
Özet (Çeviri)
72 SDMHABY In the last thirty years considerable success has been achieved by the use of Ceftriaxone, a third generation cephalosporin which has effective pharmacological activity on enterobacter, pseudomonas aeruginosa, haemophilus inf luensea, neisseria species and va.rious anaerobs. No investigation has been undertaken to find out whether it has any mutagenic effect. In this investigation 36 rattus Norvegicus (fistar Albino), 12 of which has been used as control arid 24 has been used in experiments, we have studied mitotic index, choromosomal structure, and- number changes in the bone marrow chromosomes. Environmental effect, has been lowered to minimal degree and chromosomal preparations has been obtained directly from the bone marrow. In the comparison between experimental and control groups, in dose levels of E mg/kg, 25 mg/kg, 125 mg/kg and 625 mg/kg. Ceftriaxone has been found out to have no omprehensible. effect and there was no difference from the point of view of mitotic index, chromosome nu»ber and structure changes. According to this short term in vivo cell culture method which we have studied, we have come to the conclusion that Ceftriaxone has no mutagenic effect.