Probleme dayalı stem etkinlikleriyle gerçekleştirilen bilim fuarlarının ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarılarına ve fen tutumlarına etkisi
The effect of science festivals upon with problem based stem activities on the student's science attitudes and academic achievements
  1. Tez No: 498288
  2. Yazar: KAMİL DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, probleme dayalı STEM etkinlikleriyle gerçekleştirilen bilim fuarlarının ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve fen tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Kastamonu ilinde bulunan iki farklı ilköğretim okulunda 7.sınıfta öğrenim gören ve seçkisiz yöntemle belirlenen toplam 40 öğrenci katılım sağlamıştır. Çalışma süreci, nicel araştırma yöntemlerinden olan ön test son test deney kontrol gruplu yarı deneysel desen ve nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme, odak grup görüşmesi ve gözlem yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma kapsamında nicel ve nitel veri toplama araçları bir arada kullanılmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak; araştırmacılar tarafından geliştirilen“Fen Bilgisi Başarı Testi ve Çalışma Yaprakları”ile“Fen Bilgisi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak ise; araştırmacılar tarafından geliştirilen“Görüşme (Mülakat), Odak Grup Görüşmesi ve Gözlem Formu”kullanılmıştır. Araştırma boyunca deney grubunda bulunan öğrencilere, probleme dayalı STEM eğitimi ile tasarlanmış etkinlikler ile eğitim verilmiştir. Kontrol grubunda bulunan öğrencilere ise yapılandırmacı yaklaşım ile tasarlanmış etkinlikler ile eğitim verilmiştir. Söz konusu uygulamalar toplam 10 hafta sürmüş ve bunun 8 haftasını uygulama süreci 2 haftasını ise ilk ve son hafta bilgilendirme toplantıları oluşturmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen nicel veriler SPSS 20.0 paket programı ile nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön-test/son-test puanları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek amacıyla örneklemden toplanan veriler üzerinde bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testi yapılmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Nitel ve nicel veri analizlerinden elde edilen sonuçlar, probleme dayalı STEM eğitimi ile tasarlanmış etkinlikler ile eğitim alan öğrencilerin akademik başarıları ve fen tutumlarının yapılandırmacı yaklaşım ile eğitim alan kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiğini ve bu farklılığın deney grubu lehinde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the problem based STEM activities through science festivals on the middle school students' science course academic achievements and science attitudes. The study was realized in spring and fall semesters of 2016-2017 academic year. The students chosen randomly from two primary school of Kastamonu province were the samples of the study. The total number of students attending study are 40. The quantitative study method is semi-experimental with pre- and post-tests along with control group. The qualitative and quantitative both data collection tools were used together. The science achievement test, work sheets and science attitude scale were used as a quantitative data collection tools. As a qualitative data collection tools, the interview, the focus group interview and observation tools were used. Our team developed all data collection tools. While, the experimental group students were trained with problem based STEM activities in all about the research, the control group student were trained with constructive activities. Totally, the research study lasts 10 weeks containing 8 weeks for execution of activities and two weeks for beginning and final ceremonial acknowledgment activities. At the end of the study, the quantitative data were analyzed with SPSS 20.0 pocket program and the qualitative data were analyzed with content analysis method and in order to determine significant differences between control and experimental groups, t-test was accomplished. As a result, the students who were educated with problem based STEM activities differentiates significantly than the students who were educated with constructive perspective activities in both academic achievements and science attitudes and this significant difference is in favor of the experimental group.