Doğal ormanlarda ekonomik tabanlı kesim planının hazırlanması (İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
Preparation of economic based cutting plan for natural forest (Inebolu Forest Enterprise)
- Tez No: 498300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tomruk üretimi tamamıyla ekonomik bir etkinlik olmasına karşın yapılan üretim ve kesim planları biyolojik temellidir. Bu çalışmada, ekonomik değişkenlerin baz alındığı ve yüksek kar amacı elde etmek amacı ile ekonomik tabanlı bir kesim planı hazırlanmıştır. Net Bugün ki Değer (NBD) yöntemi ile her bölmecik için kar-zarar durumu hesaplanmış ve en yüksek NBD'yi veren bölmecikler kesim planına dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre oluşturulan ekonomik tabanlı kesim planına göre 3 452 m3 daha az tomruk üretimi ile yaklaşık %325 fazla kar elde edeceği hesaplanmıştır. 10 yıllık plana göre ise işletmenin yıllık ortalama karı 1 852 004,63 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although log production is an entirely economic activity, the production and slaughter plans are biologically based. In this study, an economic based cut off plan based on economic variables and aimed at achieving high profit targets was prepared. The profit loss situation for each partition was calculated by Net Present Value (NPV) method and the dividend yielding the highest NPV was included in the cut plan It was. According to the obtained results, it is estimated that the production of 3 452 m3 less timber will yield about 325% more profit than the economic based cutting plan. According to the 10 year plan, the annual average profit of the operator is calculated as TL 1 852 004,63.