Libya'da bulunan keçilerin (Capra aegagrus hircus Linnaeus, 1758) işkembe siliyat (Protista:Ciliophora) faunası
Rumen ciliate (Protista:Ciliophora) fauna of goat (Capra aegagrus hircus Linnaeus, 1758) in Libya
  1. Tez No: 498303
  2. Yazar: ASEM RAMADAN AMAR MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÜRELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Libya'daki 16 evcil keçinin (Capra aegagrus hircus Linnaeus, 1758) işkembe siliyat faunası araştırılmıştır. Sonuç olarak, 9 cinse dahil 16 tür ve 9 morfotip tespit edilmiştir. Onaltı evcil keçinin işkembe içeriğindeki ortalama siliyat yoğunluğu 106,5 ± 97,4 ×104 hücre ml−1'dir. Değerler 3,0 ile 332,0×104 hücre ml−1 arasında değişiklik göstermektedir. Tespit edilen siliyat yoğunluğu Türkiye ve dünyada yapılan diğer keçi çalışmalarından daha yüksek bulunmuştur. Fakat, Libya'daki keçilerde az sayıda işkembe siliyat çeşitliliğine rastlanmıştır ve yeni bir tür tespit edilememiştir. İncelenen 16 evcil keçinin işkembesindeki siliyat türlerinin çoğunluğunu %37,5 ile %100 bulunma oranı ile Entodinium türleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada en düşük görülme sıklığına sahip olan tür, Enoploplastron triloricatum (6,2%)'dur. Her bir keçideki tür sayısı 9,0 ± 2,8 (SD) ortalamayla, 4 ile 15 arasında değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rumen ciliate species was surveyed on 16 domestic goats (Capra aegagrus hircus Linnaeus, 1758) living in Libya. As a result, sixteen species and 9 morphotypes in 9 genera were identified. The average density of ciliates in the rumen contents from the 16 domestic goats was 106,5 ± 97,4 ×104 cells ml−1. Values ranged from 3,0 to 332,0×104 cells ml−1. It was higher than of other goat hosts reported from Turkey and the world. All of the ciliate species detected from the Libyan domestic goats in this study were so little and there are no new species in this study. The majority of ciliates found in all 16 animals were Entodinium species, which vary from 37,5% to 100% of the total protozoa. Species that had the lowest frequency of appearance in this study was Enoploplastron triloricatum 6,2%. For individual animals, the total number of species ranged from 4 to 15, with an average of 9,0 ± 2,8 (SD).