Sodyum bor hidrür (NaBH4) bazının indirgeyici ajan olarak kullanıldığı Mn, Co, Ni, Cu ve Zn ağır metallerinin nano parçacıklarının eldesinde kullanılan metal tuzu anyonunun incelenmesi
Research of anions salt ot metals obtaining heavy metalssuch as Mn, Co, Ni, Cu and Zn by using NaBH4 as on agent of reducti̇on
  1. Tez No: 498317
  2. Yazar: SEBATİ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Nano kelime fiziksel bir büyüklüğün milyarda birini ifade etmektedir. Nano parçacıkların çok sayıda alana uyarlanabilmesi ile gelişen nanoteknoloji ise son yıllarda oldukça fazla yararlanılan bir bilim dalı haline gelmiştir. Taneciklerin nano boyutta sentezlenmesi, birim hacimde kapladıkları yüzey alanlarını arttırmış ve bu durum partiküllerin uygulama alanlarının genişlemesini sağlamıştır. Özellikle metal nanopartiküllerin sahip oldukları avantajlar çok sayıda sentez yönteminin geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bu sentez yönetmelerinden bir tanesi de kimyasal indirgenmedir. Bu çalışma Cu(II), Ni(II), Co(II), Zn(II) ve Mn(II) metallerinin sülfat, nitrat, klorür ve asetatlı tuzlarının sodyum bor hidrür bileşiğiyle indirgenerek nano boyutta sentezi yapılarak, anyon etkisinin oluşaçak nanopartiküllerin boyutlarına etkisi araştırılmıştır. Sentezlenen nanopartiküllerin karakterizasyonu için boyut analizi ve geçişli elektron mikroskobu (SEM) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The word“Nano”means; one in a billion of a physical mass. Nanotechnology has been frequently beneficial branch of science in recent years by applying nano particules to various fields. Synthesis of particules in nano is size, has increased the covered surface area in unit volume and this made expanding of using nanoparticules in many different areas. Especially the metal nanoparticules have many advantages leading to development of many ways of synthesis. One of these methods of synthesis is“chemical reduction”. This work makes a research on the anion effects on the size mass nano particules of metals Cu(II), Ni(II), Co(II), Zn(II) and Mn(II) after reduction to nano size of sodium bor hidrur which belongs to salt of asetat and clor, nitrate, sulfate. Size analyze and passing electrone microscope (SEM) analysezone made about the characterization of synthesised nano particules.