Atık aktif çamurun elektrooksidasyon yöntemi ile ön arıtımının incelenmesi
Investigation of pre treatment with waste activated sludge electroxoidation method
- Tez No: 498374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Atık aktif çamur, kentsel atıksu arıtım prosesinde üretilen, her yıl önemli ölçüde artan ve büyük bir kısmı doğru şekilde bertaraf edilmeyen atıklardır. Bu çalışmada anaerobik olarak çürütülecek atık aktif çamura elektrooksidasyon ön arıtımı uygulanmıştır. Bu atık aktif çamur için çözünmüş kimyasal oksijen ihtiyacı (ÇKOİ), toplam kimyasal oksijen ihtiyacı (TKOİ), askıda katı madde (AKM), toplam katı madde (TKM) giderimlerinden elde edilen veriler incelenmiştir. Anot materyali olarak IrO2-RuO2 kaplı Ti elek elektrotlar, katot materyali olarak saf Ti elek elektrotlar kullanılmıştır. Kesikli reaktörde yapılan denemelerde zaman (60 dk), pH (2, 4, 6, 8 ve 10), akım yoğunluğu (5, 10, 15, 20 ve 25 mA/cm2) ve sıcaklık parametrelerinin ÇKOİ, TKOİ, AKM, TKM giderimi üzerine etkileri incelenmiştir. Atık aktif çamur ile gerçekleştirilen denemelerde, 25 mA/cm2, pH 2 değerinde %170 ÇKOİ artışı, %58 TKOİ giderim verimi, %56 AKM giderim verimi, %60 TKM giderim verimi elde edilmiştir. Elde edilen bu arıtım verileri atık aktif çamurun anaerobik arıtıma girmeden önce bir ön arıtım sistemi olarak uygulanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Produced in the process of urban sewage treatment, activated sludge increases each year and cannot be disposed. It is the major source of production. In this study, electro oxidation pre-treatment is applied to activated sludge that will be decayed anaerobically. For this activate sludge, data collected from dissolved chemical oxygen demand (SCOD), total chemical oxygen demand (TCOD), suspended solid (SS) and total solid (TS) removal have been analysed. For anode material Ir02-Ru covered Ti sieve plates; as cathode material pure Ti sieve plates have been used. During the tests carried on in batch reactor, impacts of parameters such as time (60 min) pH (2,4,6,8,10), current density (5,10,15,20,25 mA/cm2) and temperature on removal have been examined. As a result of the tests, 170% SCOD increase in 25mA/cm2, pH2, 58% TCOD removal efficiency, and 60% TS removal efficiency have been achieved. According to this purification data, it has been revealed that before undergoing anaerobic purification, activated sludge can be used as a pre-treatment method.