Ayçiçeğinde (Helianthus annuus L.) krom stresinde bakır ve askorbik asit uygulamasının metallotiyonin ve NAC transkripsiyon faktör genlerinin ekspresyonuna etkisi
The effects of copper and ascorbic acid treatments on sunflower's (Helianthus annuus L.) metallothionein and NAC transcription factor gene expressions under stress of chromium
  1. Tez No: 498387
  2. Yazar: MERVE YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLERAY AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Abiyotik ve biyotik stresler tüm canlı gruplarını etkilemektedir. Hem doğal süreçler hem de antropojenik kaynaklar tarafından çevreye yayılan ağır metaller, bitki metabolizması üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bitkiler, stres tepkisinde yer alan proteinleri kodlayan genlerin ifadesini uyararak ağır metaller gibi çevresel kirleticilere tepki verirler. Çalışmada, krom (Cr) (1 μM Kr2Cr2O7) stresi altındaki Helianthus annuus L.'ta mikro besin elementi olan bakır (Cu) (0,25 μM CuSO45H2O) ve enzimatik olmayan antioksidan olan askorbik asitin (AsA) (200 mg/L) Metallotiyonin (MT) ve NAC transkripsiyon faktör genlerinin ifadesine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu etkileri belirleyebilmek için MT genleri (HanMT2-1 ve HanMT4) ile NAC transkripsiyon faktör genlerinin (TF ID: Han682, Han2027 ve Han2724) ifade seviyeleri qRT-PCR analizi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Cr stresi altında MT ve NAC transkripsiyon faktör genlerinin ifade seviyelerinin organa göre değiştiği ve köklerde up-regüle olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; Cr stresine karşı Cu ve AsA'nın koruyucu rolleri gözlenmiş ve MT ve NAC transkripsiyon faktör genlerinin sinyal yolaklarını aktive ederek strese karşı toleransta görev alabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abiotic and biotic stresses affect all living organisms. Heavy metals, have been contaminated to environment both natural and anthropogenic origins, have negative effects on plant metabolism. Plants respond to environmental pollutants like heavy metals by stimulating the stress response proteins' gene expressions. This study aimed to determine the effects of a micro nutrient element, copper (Cu) (0,25 μM CuSO45H2O) and a non-enzymatic antioxidant, ascorbic acid (AsA) (200 mg/L) on the Metallothionein (MT) and NAC transcription factor genes expressions of chromium stressed in Helianthus annuus L.. For this purpose, the expression levels of MT (HanMT2-1 and HanMT4) and NAC transcription factor genes (TF ID: Han682, Han2027 and Han2724) were analyzed by qRT-PCR technique. The results show that expression levels of MT and NAC transcription factor genes under Cr stress changed based on organ and up-regulated in the roots. Additionally, there are protective roles of Cu and AsA against Cr stress and also, MT and NAC transcription factor genes may take charge in stress tolerance by activating signal pathway.