Evaluation of soil thermal properties accordance with soil and water relationships
Toprak su ilişkilerinde toprağın termal özelliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 498396
  2. Yazar: LEILA IMANPARAST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toprak termal özellikleri toprak yönetiminde önemli özelliklerdendir. Bu araştırmanın amacı, farklı teksürlü topraklara ait değişik agregat büyüklüklerinde ki örneklerin farklı su içeriklerinde gelişen termal özelliklerini değerlendirmek, tahmin modelleri ile bu özellikleri karşılaştırmak ve yapay toprak düzenleyici olarak polivinil alkolün (PVA) toprağın bazı fiziksel özelliklerini belirlemektir. Araştırmada kaba, orta ve ince bünyeli üç toprak örmeği kullanılmıştır. Denemede 4 mm, 2 mm ve 1 mm elekler kullanılarak, 4-2; 2-1;
Özet (Çeviri)
Soil thermal properties is one of the important properties for the soil management. The aim of this study was the evaluation of the soil thermal properties in the different soil texture, different aggregate sizes under various water conditions, comparison the value of experimental thermal properties measuremnts with the prediction models and the effect of PVA as the soil amendment on the some physical properties of soil. .In this research was used of three texture as fine, medium and coarse. Also, by using of the 4 mm, 2 mm and 1 mm sieves was prepared the aggregate sizes as 4-2 mm, 2-1 mm,