Toz deterjan çözeltilerinin tarım topraklarının özellikleri üzerine etkileri
Effects of powder detergent solutions on soil properties of farm soils
  1. Tez No: 498395
  2. Yazar: LEYLA OKYAY KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tarımsal faaliyetlerde kullanılan; gübre, hormon ve pestisit gibi kirleticiler ile deterjan atıkları çevre ve toprak kirlenmesine etki eden önemli faktörlerdir. Deterjan atıklarının yer altı sularına, dere, göl ve denizlere ulaşması sonucu oluşan kirlilik bu ortamlarda yaşayan canlıların yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada 6 farklı deterjan (D1, D2, D3, D4, D5 ve D6) çözeltilerinin farklı konsantrasyonlarının (K1, K2, K4 ve Kkon) topraklara sulama suyu olarak 30, 60 ve 90 günlük periyotlarda uygulanması sonucu toprakların kimyasal ve biyolojik özelliklerindeki değişimler araştırılmıştır. Deneme sera şartlarında yürütülmüş ve deneme süresi boyunca toprakların nem düzeyleri tarla kapasitesi civarında tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; 1, 2 ve 4 ppm'lik deterjan çözeltileri uygulamaları toprakların pH değerlerinde başlangıç pH değerine göre büyük oranda değişiklik meydana getirmemiştir. Aynı şekilde deterjan çözeltileri inkübasyon sürelerine bağlı olarak toprakların bakteri ve mantar popülasyonuna olumsuz etki yapmamıştır. 6 farklı toz deterjanın Konsantre (Kkon) deterjan çözeltileri farklı inkübasyon sürelerinin artışına bağlı olarak toprakların ortalama reaksiyon (pH) değerleri, değişebilir Na, toplam N ve elverişli P ve B içerikleri artış göstermiştir. Toprakların CO2 solunumu, bakteri ve mantar sayıları azalma göstermiştir. Toprakların CO2 solunumu, bakteri ve mantar sayılarında azalma ve değişebilir Na, toplam N ve elverişli P ve B içeriklerindeki artışlar kaba bünyeli topraklarda daha yüksek oranda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollutants such as fertilizers, hormones and pesticides and detergent wastes are being used in agricultural activities and they are very important factors affecting environmental and soil pollution. Detergent wastes reaching to the underground waters, streams, lakes and seas also negatively affect the life of living creatures in these environments. In this study, following the application of different concentrations (K1, K2, K4 and Kkon) of the solutions of concentrated detergent (D1, D2, D3, D4, D5 and D6) of 6 different detergents to the soil as irrigation water, 30, 60 and 90 days At the end of the periods, changes in chemical and biological properties of the soil were investigated. The humidity levels of the soil have been kept constant at the moisture level of the soil throughout the experiment period and during the experiment period in laboratory conditions and in the laboratory. According to the results of the research; applications of 1, 2 and 4 ppm detergent solutions did not significantly change the pH value of the soil according to the initial pH value. Likewise, detergent solutions did not adversely affect bacterial and fungal populations of soils due to incubation times. Exchangeable Na, total N, and the available P and B contents of the soil increased as the incubation times of the concentrate (KKON) detergent solutions of 6 different powder detergents increased. CO2 respiration of soil, bacterial and fungal counts decreased. Decreases in CO2 respiratory, bacterial and fungal numbers of soils and increased Na, total N and favorable P and B contents were higher in course texture soil.