Zeolitin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın fizyolojik ve biyokimyasal parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation on the physiological and biochemical parameters of the zeolite in rainbow trout (Oncorhyncus mykiss)
  1. Tez No: 498413
  2. Yazar: AYKUT GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada farklı oranlarda (%1, %3 ve %5) zeolit katkılı yemle gökkuşağı alabalığı(Oncorhynchus mykiss)'na 3 aylık besleme programı uygulanmıştır. Deneme periyodu boyunca aylık olarak su örnekleri alınarak zeolitin toplam sertlik, kalsiyum, toplam fosfor, amonyak ve silikat değerleri üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda; artan zeolit dozları (%1, %3 ve %5) toplam sertlik ve kalsiyum değerleri üzerinde gün, grup ve interakisyon açısından önemli bulunmuştur (p0,05) belirlenmiştir. Araştırmada balıkların büyüme performanslarını değerlendirmek amacıyla 15 günlük periyotlarla ağırlık ölçümleri yapılmış ve büyüme indeksleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 month feeding program of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) was applied with zeolite feed at different ratios (1%, 3% and 5%). Water samples were taken monthly during the test period and the effect of zeolite on the total hardness, calcium, total phosphorus, ammonia and silicate values were investigated. In the results obtained; Increasing zeolite doses (1%, 3% and 5%) were found to be important in terms of total hardness and calcium values in terms of day, group and interaction (p 0.05). In order to evaluate the growth performance of the fishes, weight measurements were made with 15-day periods and growth indices were determined.