Toprağın kıvam limitleri ve sıkışabilirliği üzerine arıtma çamurunun etkileri
Influence of sewage sludge application on soil consistency limits and soil compactibility
- Tez No: 498415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM LÜTFİ AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Topraklara ilave edilen organik madde toprakların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve mekaniksel özelliklerini geliştirmekle beraber toprak kalitesinin iyileşmesini de sağlamaktadır. Organik atıkların toprak organik madde içeriğini artırmak ve devamlılığını sağlamak için toprağa uygulanması hem çevresel hem de ekonomik olarak en fazla getirisi olan uygulamalardandır. Bu araştırma, farklı tekstürdeki (SL, L, C) toprakların kıvam limitleri ve Proctor sıkışma testi parametreleri üzerine arıtma çamuru uygulamalarının (%0, %2, %4, %8) etkilerini ortaya koymak amacıyla laboratuvar şartlarında yürütülmüştür. Bu araştırmanın sonuçları, arıtma çamuru (AÇ) uygulamasının toprak mekanik özelliklerini önemli ölçüde geliştirdiğini ve toprağın sıkışabilirliğini azaltıldığını göstermektedir. Arıtma çamuru uygulaması toprakların organik madde (OM) içeriğini ve agregat stabilitesi (AS) değerlerini önemli ölçüde artırmıştır. Genel ortalamada, kontrol seviyesinde OM içeriği %1.43 iken %2, 4 ve 8 AÇ uygulamaları sonrasında %3.10, 3.38 ve 4.14'e, ortalama AS değeri %31.85'den %36.61, 42.60 ve 49.15'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic matter addition to soil improves not only the physical, chemical, microbiological and mechanical properties of the soil but also the soil quality. Application of organic wastes to soil is accepted as the most environmentally and economically disposal method to increase the soil organic matter content and ensure its continuity. This study was conducted under laboratory conditions to evaluate the effects of sewage sludge applications (0%, 2%, 4% and 8%) on the consistency limits and the Proctor compaction test parameters of three texturally different soils (SL, L, and C). Results obtained have shown that sewage sludge application significantly enhanced soil mechanical properties and reduced soil compactibility. Sewage sludge application significantly increased soil organic matter content and aggregate stability. Whereas the organic matter content of control soil was 1.43% in general mean, it increased to 3.10%, 3.38%, and 4.14% with 2%, 4%, and 8% sewage sludge application, respectively. Whereas the aggregate stability of control in overall mean was 31.85%, it increased to 36.61%, 42.60%, and 49.15% with 2%, 4%, and 8% sewage sludge application, respectively.