Sıçanlarda kemoterapik ilaçla teşvik edilmiş böbrek hasarlarına karşı oleuropein'in etkileri
The effects of oleuropein against chemotherapic druginduced kidney damages in rats
- Tez No: 498418
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sisplatin (Sis) sık kullanılan kemoterapi ilaçlarından birisidir. Ancak Sis'e dayalı kemoterapi çoklu organ yetmezliklerine ve mortaliteye yol açabilmektedir. Oleuropein (Ole) farmakolojik açıdan önemli antioksidanlardan birisidir. Bu çalışmanın amacı, Sis ile teşvik edilmiş nefrotoksisite üzerine Ole'nin etkinliğini araştırmaktı. Bu amaçla, sıçanlar gruplara ayrıldı; kontrol, Sis intraperitonal (i.p.), Ole (50-200 mg/kg) (i.p.) ve Sis+Ole grupları. Kemoterapi ilacı ve Ole'ye maruziyetten sonra böbrek hücrelerindeki oksidatif hasarı tespit etmek için malondialdehit (MDA) düzeyi, toplam oksidatif durum/toplam antioksidan kapasite (TOD/TAK) değerlendirildi. Aynı zamanda böbreğin histolojisi farklı boyama yöntemleriyle ayrıntılı olarak incelendi. Ayrıca, kan üre azotu (BUN), ürik asit (UA) ve kreatin (KRE) seviyeleri tespit edildi. Mevcut çalışmanın bulguları, glomerüler ve tübüler hücrelerin Sis'e duyarlı olduğunu gösterdi. Böbrekte protein birikimi ve fibrözis gibi belirgin patolojik bulgular vardı. Kontrol grubuyla kıyaslandığında BUN, UA, KRE ve TOD düzeyleri Sis'ten sonra yükseldi. Diğer taraftan TAK düzeyi Sis'in etkisiyle azaldı. Ole tedavisi, normal böbrek fonksiyonunu iyileştirmek için oksidatif stresi düzeltti. Üstelik Ole böbrekte patolojik bulguları belirgin bir şekilde azalttı. Bu çalışma Ole'nin ilk kez böbrek dokusunun antioksidan sistemini restore etmek suretiyle Sis-kaynaklı toksisiteye karşı önemli koruyucu özellikler sunduğunu gösterdi. Sonuç olarak, Sis-kemoterapisine bağlı böbrek hasarlarına karşı Ole yeni doğal bir ilaç olarak teklif edildi.
Özet (Çeviri)
Cisplatin (Cis) is one of the commonly used chemotherapy drugs. However, Sis-based chemotherapy can lead to multiple organ failure and mortality. Oleuropein (Ole) is one of the pharmacologically important antioxidants. The aim of this study was to investigate the efficacy of Ole on Sis-induced nephrotoxicity. With this aim, the rats were divided into groups; control, Cis intraperitoneal (i.p.), Ole (50- 200 mg/kg) (i.p.), and Cis+Ole groups. After the exposure to chemotherapic drug and Ole, Malondialdehyde (MDA) level, total oxidative status/total antioxidant capacity (TOS/TAC) were assessed to determine the oxidative injury in kidney cells. The histology of kidney was also detaily examined via using different staining methods. Besides, the blood urea nitrogen (BUN), uric acid (UA) and creatinine (CRE) levels were measured. The findings of present study showed that the glomerular and tubular cells were sensitive to cisplatin. In kidney, there were significant pathological findings as the protein accumulation and fibrosis. The levels of BUN, UA, CRE, and TOS increased after Cis compared to the control group. On the other hand, the level of TAC decreased with the effect of Cis. The Ole therapy improved oxidative stress in order to recover normal kidney function. Moreover, Ole significantly reduced pathological findings in kidney. This study indicated that Ole presents significant protective properties against Cis-induced toxicity mainly through restoring antioxidant system of the renal tissue for the first time. As a result, Ole was proposed as a new natural remedy against kidney damage due to Cis-chemotherapy.