Kentiçi trafik sorunlarının çözümünde trafik yönetimi Erzurum örneği
Urban traffic problems resolution via traffic management Erzurum city sample
  1. Tez No: 498421
  2. Yazar: MOHAMMAD SHOAIB MASOUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin orta ve büyük kentlerinin en önemli sorunlarının başında ulaşım sorunları yer almaktadır. Türkiye'de nüfus artışı, motorlu taşıtlar özellikle özel araçlardaki artışlar, altyapı ve trafik yönetim yetersizliği gibi etkenler bu sorunların daha da büyümesine neden olmaktadır. Geçmişte yüksek maliyetli yatırımlarla çözülmeye çalışılan sorunlar, günümüzde mevcut ulaşım altyapısının daha verimli bir şekilde kullanılması ile çözülebilmektedir. Bu durum kentin nüfus yoğunluğuna bağlı olarak toplu taşımaya önem verilmesini ve raylı sistemlerin kullanımı gündeme getirmiştir. Bu çalışmada kentiçi ulaşım sorunları ve nedenleri genel bir çerçeve içinde incelenmiştir. Giriş ve birinci bölümde kentiçi ulaşım sorunları hakkında genel bilgiler verilmiş ve bu sorunların çözümünde trafik yönetiminin ilke ve şartları ele alınmıştır. Kaynak özetleri bölümünde bu konu veya benzeri araştırmalar hakkında kısa özetleri yapılmıştır. Materyal ve yöntem kısmında Erzurum kenti ve ulaşım sorunları hakkındaki bilgiler yerinde görülerek ve bazı sayımlar yapılarak toplanmıştır. Araştırma ve bulgular kısmında da toplanan veriler değerlendirilmiş ve çeşitli tespitlerde bulunulmuştur. Sonuç ve öneriler kısmındaysa kısa, orta ve uzun vadeli çözüm ve öneri yaklaşımlarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation problems are very first of the most important problems in middle and large cities of developed or developing countries. In turkey, factors like population growth, increases in motor vehicles, especially increases in private cars, insufficient infrastructure and traffic management leads to further growth of these problems. In the past problems that have been tried to be solved with high cost investments nowadays it can be solved by using the existing transportation infrastructure more efficiently. So is why, importance of the use of public transportation and railway system depending on population density has come to agenda. In this study, urban transportation problems and their causes have been reviewed within a general framework. The introduction and the first chapter give general information about urban transportation problems afterward the principles and terms of traffic management are discussed in order to solve these problems. In the Resource Summary section, brief summaries are made on such topics or similar researches. In the Materials and Methods section information about Erzurum city transportation systems and problems were seen on the spot and some were made by making counts. In the Research and Findings section, collected data were evaluated and various determinations is made, eventually in the Conclusions and suggestions section short, medium and long term solutions and suggestions is made.