Nanoakışkan ortamında titreşimle ısıl taşınımın deneysel incelenmesi
Experimental investigation of oscillatory heat convection
- Tez No: 498479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KADRİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nanoakışkanlar optik, ilaç üretimi, ısı transferi uygulamaları vb. bir çok alanda kullanılmaktadırlar. Yüksek ısıl performansları sebebiyle ısı transferi uygulamalarında son yıllarda popülerliği oldukça artmıştır ve üzerine yapılan çalışma sayısı web of science kayıtlarına göre 2010 yılından 2016 yılına kadar 3 kat artış göstermiştir. Titreşimli akış koşulları da ısı transferini iyileştirici bir yöntemdir ve termoakustik soğutucular gibi bir çok yerde kullanılmaktadırlar. Bu tez çalışmasında ise titreşimli akış koşullarında gerçekleşen ısı transferinin titreşim frekansı, titreşim genliği, akışkan tipi parametreleriyle değişimini incelemektedir. Bu amaçla birbirine, akışı laminar tutma amacıyla kılcal boru demetiyle bağlanmış soğuk ve sıcak iki rezervuar arasındaki ısı transferi incelenmektedir. Titreşimler mekanik bir sarsıcı yardımıyla deney aparatının alt yüzeyinden uygulanmakta ve aparat içerisinde titreşimli akış koşulları oluşturulmaktadır. Bu inceleme için kullanılan parametreler 6-10 Hz frekans aralığı, 4,5,6 mm titreşim genliği, saf su ve saf su-CuO(%2) nanoakışkanıdır. Elde edilen sonuçlara göre titreşim frekansının artışıyla ısı transferi arasında parabolik bir ilişki kurulurken, titreşim genliğinin artışıyla doğru orantılı bir artış söz konusudur. Nanoakışkan kullanımı ise toplam ısı transferini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nanofluids are used in numerous fields such as optics, pharmaceutical and heat transfer implementations. Due to their high heat transfer performances in heat transfer applications, popularity of nanofluids has quite increased in recent years and according to the records of Web of Science, the number of publications 2010 to 2016 has tripled. Oscillatory flow conditions are also a reformative method for heat transfer and is used in many fields, thermoacoustic coolers are an example. In this study the heat transfer performance between the cold and the hot reservoirs are investigated under oscillatory flow conditions which are connected with a capillary bundle to keep the flow under laminar regime. The chosen parameters for this purpose are oscillation frequency, amplitude and fluid type. Vibrations are applied from the lower surface of the cold reservoir with the shaker and oscillatory flow conditions are formed in the experimental apparatus. The parameters used for this study are 6-10 Hz frequency range, 4.5, 6 mm amplitude, DI water and 2% volumetric water based CuO nanofluid. It is observed that frequency increase shows a parabolic relation with effective thermal diffusivity. Heat transfer rate increases with the increase of displacement for both DI-water and water based nanofluid. In each case, nanofluid has better influence than the DI water in term of total heat transfer.