Muğla Evsel Atıksu Arıtma Tesisi karbon ayak izinin değerlendirilmesi
Carbon footprint assesment of Municipal Wastewater Treatment Plant in Mugla
- Tez No: 498525
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Muğla ili Menteşe ilçesinde evsel atıksuyun arıtılması için faaliyet gösteren ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinin karbon ayak izinin hesaplanması amaçlanmıştır. 2015 ve 2016 yıllarına ait veriler saha raporlarından toplanarak gruplara ayrılmış ve hesaplama işlemine uygun hale getirilmiştir. Atıksu, elektrik enerjisi, akaryakıt tüketimi, arıtma çamuru bertarafından kaynaklanan CO2 emisyonları CCALC2 program aracılığı ile N2O emisyonu ve kimyasal tüketiminden kaynaklanan dolaylı emisyonlar ise NGA (2014) ve IPCC (2006) dokümanı kullanılarak manuel hesaplanmıştır. Çalışma neticesinde 2015 yılı işletme verilerine göre evsel atıksudan 77300 ton CO2 eşd., akaryakıt tüketiminden 122,83 ton CO2 eşd., elektrik enerjisi tüketiminden 865,91 ton CO2 eşd., kimyasal tüketiminden 95,71 ton CO2 eşd., arıtma çamuru bertarafından 74,5 ton CO2 eşd. karbon ayak izi oluştuğu, biyogazdan elektrik enerjisi elde edilmesi ile 1654 ton CO2 eşd., emisyonun engellendiği saptanmıştır. 2016 yılı işletme verilerine göre atıksudan 81600 ton CO2 eşd., akaryakıt tüketiminden 40,44 ton CO2 eşd., elektrik enerjisi tüketiminden 1069,49 ton CO2 eşd., kimyasal tüketiminden 49,5 ton CO2 eşd., arıtma çamuru bertarafından 68,4 ton CO2 eşd. karbon ayak izi oluştuğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda atıksuların ve arıtma çamurlarının gün geçtikçe arttığı, bu duruma bağlı olarak işletme giderlerinin yükseldiği, durumun tesisin CO2 izini de arttığı görülmüştür. Aynı zamanda biyogaz ile işletmeye gerekli olan elektrik üretilerek emisyonların engellenebildiği ortaya konmuştur. Karbon ayak izinin küçültülmesi için optimum işletme tedbirlerinin uygulanması, atıksu arıtma tesisi tasarımlarının geliştirilmesi, atıktan enerji üretimin düşünülmesi, makine ve enerji kullanım teknolojilerinde yeniliklerin atıksu arıtma tesislerine entegre edilmesi, kamu kurumlarının atıksu arıtma tesislerinin tasarımlarında işletme verimliliği ve CO2 emisyonlarını dikkate alarak tercihte bulunması ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to calculate the carbon emissions of the Mugla wastewater treatment plant. The amounts of resources used in the operation of the facilities for the years 2015 and 2016 were obtained from the field reports. These data for 2015 and 2016 were divided into groups and made available for calculation. Carbon emissions from wastewater, electricity, fuel consumption and sludge were calculated using the CCALC2 program. The indirect emissions from N2O emissions and chemical consumption were calculated manually using the NGA (2014) and IPCC (2006) documents. According to the results of the study, 77100 tons CO2 eq. from domestic wastewater, 122,83 tons CO2 eq. from fuel consumption, 6807 tons CO2 eq. from electricity consumption, 95,71 tons CO2 eq. from chemical consumption, from disposal of sudge 74,5 tons of CO2 eq. carbon footprint, carbon footprint, production of electricity from biogas electricity and 1654 tons of CO2 equivalents. According to the data of the year 2016, 81600 tons of CO2 eq. from wastewater, 40,44 tons of CO2 from fuel consumption, 8406 tons of CO2 from electricity consumption, 49,5 tons of CO2 from chemical consumption. 68,4 tons of CO2 equivalent from disposal of sludge carbon footprint is calculated. As a result of this study, wastewater and treatment sludges increased day by day, and operating expenses increased and carbon footprint of the plant increased. Implementation of optimum operational and operational measures to reduce carbon footprint and minimize waste, development of designs for wastewater treatment plants and consideration of energy production from waste, integration of innovations in machinery and energy utilization technologies into wastewater treatment plants, harmonization of laws with carbon emission issues to inform the public about water consumption and wastewater formation, and to find out that public institutions are preferred by taking into consideration operational efficiency and carbon emissions in the design of wastewater treatment plants.