A different approach to septage treatment and disposal
Fosseptik çamurlarının arıtılması ve bertarafına farklı bir yaklaşım
  1. Tez No: 202633
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ TOKGÖZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkemizde merkezi kanalizasyon ve arıtma tesislerine sahip olan yerleşimlerin çoksınırlı olduğu; büyük bir bölümünün ise kanalizasyon şebekesi olmayıp bu yörelerde, atıksubertarafı için genellikle fosseptiklerden yararlandığı bilinen bir gerçektir. Bu yatırımlarıntamamlanmasına kadar geçecek süre içinde fosseptik atıklarının kontrolsüz olarakuzaklaştırılması çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır.İyi yönetildikleri takdirde, fosseptikler ve diğer merkezi olmayan atıksu arıtma sistemleri,düşük toplama masrafları nedeniyle evsel atıksuların arıtılmasında uygulanabilecek en pratikve ucuz yöntemler olmaktadır. Fosseptik atıklarının bertarafında, araziye boşaltım, merkezibir arıtma tesisinde karma arıtmak veya bağımsız bir arıtma tesisinde arıtmak kullanılanyöntemlerden bazılarıdır.Kireç, fosseptik atıklarının, kimyasal ön arıtma yöntemleri ile bağımsız arıtma tesislerindebertaraf edilebilmesi için kullanılabilecek koagülantlardan birisidir. Fosseptik atıklarının,gerçek ölçekte kireç ile ön arıtılmasına örnek bir uygulama olarak ?Muğla Fosseptik AtıkBertaraf Tesisi?nde nihai bertaraf koşullarına göre kabul edilebilir seviyede KOİ ve yüksekseviyede AKM giderimi gözlenmiştir. Bertaraf tesisi çıkış suyu ve arıtma çamurunun yüksekpH etkisiyle patojen içermemesi ve stabil olması arazide kullanım için bir avantajyaratmaktadır. Diğer taraftan kireç ile arıtma sonrası yükselen pH değeri havalandırma verekarbonizasyon gibi doğal bir yöntemle sınır değer olan 9'un altına düşürülebilmektedir.Merkezi altyapı ve atıksu arıtma sistemlerine geçiş sürecinde, fosseptiklerin çevreüzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, bir yönetim planı içinde kireç ile kimyasal önarıtma sistemleri uygulanabilir alternatif bir model olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of communities served by centralized sewage networks andtreatment plants is limited in our country and septic tanks systems are used forwastewater disposal in the remaining majority where centralized sewage networksare not present. Improper disposal of septic wastes in the transition period required to completethese investments have adverse effects on the environment and human health.When managed properly, septic tanks and other decentralized treatment systems are themost useful and cheapest methods for treating domestic wastewaters arising from septic tanks,because of their low collecting costs. Land application, simultaneous treatment in a centraltreatment plant or decentralized treatment may be used for septic waste disposal.Lime is amongst the coagulants that can be used septic waste disposal with chemicalpretreatment methods in decentralized treatment plants. As a sample application of limepretreatment of septic wastes, in ?Muğla Septage Disposal Plant?, an acceptable CODremoval and high SS removal efficiencies were observed. The disposal plant effluent and thetreatment sludge are advantageous for land application since they are stabilized and do notinclude pathogenic microorganisms because of high pH. On the other hand, the pH increasedduring the lime pretreatment can be reduced below limiting value 9, with a natural method;aeration and recarbonization.In the transition periods to centralized infrastructure and treatment systems, following amanagerial plan, chemical lime pretreatment system is an applicable alternative to reduce theadverse effects of septic wastes over environment.