Production of engineered cementitious composites with waste materials of Mugla region
Muğla bölgesi atık malzemeleri ile tasarlanmış çimentolu kompozit üretimi
- Tez No: 498532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAHADIR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapı malzemeleri arasında kullanımı en yaygın olan beton, yüksek basınç dayanımına sahip iken, çekme kuvveti altında oldukça zayıftır. Betonun gevrek yapısı çekme kuvveti altında çatlak oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Oluşan çatlaklar kırılmaya neden olmasa bile beton dış etkilere karşı savunmasız bir hale gelmektedir. Oluşan çatlaklarla su, asit, klor gibi maddelerin beton içerisine nüfuzu artmaktadır. Beton içerisine sızan bu maddeler betonarme elemanlardaki donatılarda korozyon oluşumuna ya da kimyasal reaksiyonlar sonucu betonda önemli hasarlara neden olabilirler. Betonun kullanım sıklığı göz önünde bulundurulduğu zaman servis ömrünü kısaltan bu hasarların giderilmesi ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Lif donatılı yüksek performanslı çimentolu kompozitler ise yüksek enerji yutma kapasitesine ve durabiliteye sahiptir. Yük altında sünek bir davranış sergilemekte, yük taşıma kapasitesi aşılsa bile çoklu mikro çatlak oluşumu göstererek deprem gibi aşırı yüklemelerde ani yıkımları engellemektedir. Yükleme sonrası oluşan mikro çatlaklar ise kompozitin yapısında bulunan yüksek miktardaki bağlayıcı malzemeler yardımıyla zamanla kendiliğinden iyileşme gösterebilmektedir. Çatlakların küçük boyutta olması dışarıdan gelecek zararlı etkileri azaltırken kendiliğinden iyileşme sürecinin daha kararlı ve hızlı olmasını sağlamaktadır. Tez kapsamındaki çalışmalarda literatürde yüksek performanslı lif donatılı çimentolu kompozitler içerisinde öne çıkan Tasarlanmış Çimentolu Kompozitler (TÇK) referans alınmıştır. Çimentolu kompozitlerin arasında en yeni teknoloji ürünü olan TÇK, mikromekanik tabanlı tasarımına bağlı olarak belirli bileşenlere ve karışım oranlarına sahiptir. Deneysel çalışmalarda literatürdeki bileşenler ve oranlara bağlı kalınırken modifiye edilmiş Andreasen ve Andersen yöntemiyle daha sıkı bir yapı elde edilmesi ve bağlayıcı malzemenin daha etkin kullanımı hedeflenmiştir. Optimizasyon ile birlikte çalışmada mevcut bileşenlere alternatif olarak kullanılabilecek ticari değeri olmayan yöresel atık malzemelerin kullanımına yer verilerek daha ekonomik ve çevreci çözümler sunulmuştur. Çalışmalar sonucunda hem malzemelerin ECC üretiminde daha etkin kullanımı sağlanmış, hem de tane boyutu optimizasyonunun mekanik ve kendiliğinden iyileşme davranışına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used construction material. It has high compressive strength while it is relatively weak under tensile loads. Nonetheless, the brittle structure of the concrete plays a major role in the formation of cracks. Even if the cracks do not cause failure, the concrete becomes vulnerable to external attacks as the penetration of water, acid, chlorine, etc. into the concrete increases through the cracks. These agents can cause corrosion in reinforced concrete members or significant damage on concrete by chemical reactions. When considering the extent of concrete usage, these damages limit the service life and cause serious economic loss. Unlike ordinary concrete, fiber-reinforced cementitious composites possess high energy absorption capacity and high durability. It exhibits a ductile behavior and shows multiple micro-crack formation even if the load carrying capacity is exceeded and prevents sudden failure under extreme loads such as earthquakes. The micro cracks formed during loading have the ability to heal over time, with the help of high amount of binding materials in the composite structure. The small sized cracks reduce the harmful effects of external agents and accelerate self-healing process. In this thesis, Engineered Cementitious Composites (ECC), one of the most prominent example of high performance fiber reinforced cementitious composites in the literature, were taken as reference material. ECC, at the cutting edge technology of fiber reinforced cementitious composites, have specific ingredients and mixture proportions determined in accordance with the micromechanical based design theory. In the experimental studies, while the ingredients and mixture proportions of ECC were used in accordance with original design in literature, it is aimed to obtain a denser packing and more efficient use of binding materials by the use of modified Andreasen and Andersen model. In addition to optimization, non-commercial local waste materials were used as an alternative to existing components in order to offer more economical and environmental solutions. As a result, more effective use of the materials in production of ECC was obtained and the effect of particle size optimization on the mechanical properties and self-healing capability was investigated.