Sol ventrikül relaksatif diyastolik fonksiyonların akustik kuantifikasyon sistemi ile değerlendirilmesi
Assessment of left ventricular relaxative diastolic functions with acoustic quantification system
- Tez No: 49854
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN DEMİRALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Akustik kuantifikasyon sistemi (AKS), kalbin endokardiyal yüzeyinin otomatik olarak işaretlenmesine dayanan bir ekokardiyografik yöntemdir. Bu çalışmada, AKS'nin, sol ventrikül relaksatif diyastolik fonksiyonlarının araştırılması amaçlandı. Çalışma, Kardiyoloji kliniğinde Hemodinami ve Ekokardiyografi Laboratuvarında yapıldı. Çalışmaya 50 hasta alındı (11 kadın, 39 erkek; yaş ortalaması=46±23 yıl). Bunların tümünde (% 100) Doppler incelemesi, 47'sinde (%94) apikal dört odada; 42'sinde (%84) parasternal kısa eksende AKS incelemesi yapılabildi. AKS incelemesi, apikal dört odada alan ve volüm; parasternal kısa eksende yalnızca alan formatında yapıldı. Her bir formatta erken ve atriyal alan değişiklikleri oranı (AlanE/A ya da VolümE/A); erken ve atriyal pik doluy hızları oranı (PFRE/a); pik doluy hızı (PFR) ve pik doluş hızına ulaşma zamanı (TPFR) ölçümü yapıldı. Bu değerler ile, kateterizasyonla elde edilen relaksasyon zaman sabiti ve Doppler ile elde edilen mitral E/A oranları karşılaştırıldı. İstatistiksel karşılıştırmalarda analizlerde lineer regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ASSESSMENT OF LEFT VENTRICULAR RELAXATIVE DIASTOLIC FUNCTIONS WITH ACOUSTIC QUANTIFICATION SYSTEM Acoustic quantification system (AQS) is an echocardiography method based on the automated detection of endocardial borders. This study aimed at assessing the the value of AQS in evaluating the left ventricular diastolic functions. The study was performed at Hemodinamics and Echocardiography Laboratories of Cardiology Clinic. It consisted of 50 patients (11 female, 39 male; mean age 46±23 years). Doppler examination was available in all of them (100 %), while apical four chamber AQS examination and parasternal short axis examination were available in 47 (94 %) and 42 (84 %) patients, respectively. In parasternal short axis view, only area; and in apical four chamber view, both area and volume formats were used in AQS examination. In each format, the ratio of early and atrial area (or volume) changes (AreaE/Aor VolumeE/A); the ratio of early and atrial peak filling rates (PFRE/a); peak filling rate (PFR) and time to peak filling rate (TPFR) were found and compared with both relaxation time constant and mitral E/A. In comparisons, linear regression analysis was used.