Kentsel yeşil alanların mikro-iklimsel etkilerinin İzmir-Bornova örneğinde araştırılması
Investigating micro-climatic effects of urban green spaces; the case of Izmir-Bornova
- Tez No: 498573
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119169
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte ivme kazanan kentleşme hareketi ve insan etkinliklerine bağlı olarak, kentsel peyzajlar ve kent iklimi değişime uğramıştır. Bu değişim ile birlikte, yakın çevrelerindeki kırsal bölge ile iklimsel olarak farklılık gösteren kentlerde, artan sıcaklıklara bağlı olarak ısı adası sorunsalı ortaya çıkmıştır. Özellikle kentlerde örtü tabakası ikliminin değişime uğramasıyla ortaya çıkan ısı adası sorunuyla mücadelede bir basamak oluşturmak için, bu araştırma ile artan kentsel sıcaklıkları azaltmada bir kontrol değişkeni olan yeşil alanların, iklimsel değişkenler ile olan ilişkileri, gerçek zamanlı verilere dayalı olarak analiz edilmiştir. Bu ilişkiler, İzmir ili Bornova ilçesindeki 3 büyük kentsel yeşil alan ve yakın çevresini içinde bulunduran kent bölgesi kapsamında, çeşitli etkenlere bağlı olarak incelenmiştir. Araştırma kapsamında, yeşil alanlar ve etkileme/etkilenme alanlarının iklimsel koşulları, kentsel örtü tabakası iklim özellikleri belirleme yöntemlerinden olan sabit ve hareketli istasyon ölçümleri yapılarak incelenmiştir. Bu ölçümler sonucunda toplanan meteorolojik veriler, istatistiksel analizlerden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere bağlı olarak araştırma kapsamında elde edilen önemli sonuçların başında; yeşil alanların kentsel sıcaklıkları, kendi özelliklerinin yanısıra kentsel çevrenin özelliklerine bağlı olarak farklı oranlarda etkilediği gelmektedir. Araştırma sonucunda ise; araştırma alanı ve genel bağlamda planlama ve tasarım önerilerinin yanında, yasal ve yönetsel bağlamda öneriler ile hem gelecekte yapılacak çalışmalar, hem de kentsel iklim haritalarının hazırlanmasına öncülük edecek öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to accelerated urbanization and human activities resulting from the Industrial Revolution, urban landscapes and climate have undergone a change. As a result of this change, an urban heat island (UHI) problem has occurred in urban landscapes, where cities are displaying a difference in terms of climate from the rural areas in their immediate vicinity, due to the rising temperatures. It is obvious that urban heat island problem resulted from the changes in the canopy layer climate in urban landscapes. In this way, the present study is examining the relationships between the climate components and urban green spaces that function as control parameter in decreasing of urban temperatures based on real-time data. These relationships have been analyzed based on various factors in the context of an urban district in the city of Bornova that contains 3 large urban green spaces and their immediate vicinity. In this study, the meteorological conditions of the green spaces and their spheres of influence have been analyzed using permanent and mobile station measurements, which are among the methods used for the determination of urban canopy layer climate conditions. The meteorological data collected from these measurements has been evaluated with the help of statistical analyses. Based on these evaluations, one of the major findings is that the urban temperatures are affected by green spaces in different degrees depending upon their own features as well as the characteristics of the built-up areas. In conclusion, various recommendations in terms of planning and design considerations, and legal and managerial aspects have been presented both for further studies and developing urban climate maps.