Yeni bir yaklaşım olarak fotolüminesans malzemelerin peyzaj mimarlığı yapısal uygulamalarında kullanım olanaklarının araştırılması
Research on possible usage of photoluminescence materials as a new approach in structural applications of landscape architecture
  1. Tez No: 498574
  2. Yazar: MELDA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MALKOÇ TRUE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, peyzaj mimarlığı yapısal uygulamalarında yeni bir yaklaşım olan fotolüminesans malzemelerin kullanım olanaklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında konuyla ilgili dünyadan fotolüminesans uygulama örneklerine yönelik bulgular elde edilmiş ve değerlendirilmiş, fotolüminesansın dünyadaki peyzaj mimarlığı uygulamalarında aydınlatma, güvenlik, dekorasyon ve çok amaçlı kullanımlarıyla birlikte diğer sektörler için de kullanımları ortaya konularak toplamda 29 adet fotolüminesans örneği incelenmiştir. Fotolüminesans madde örnekleri üzerine yapılan incelemeler sonucunda, elektrik enerjisi yerine daha ekonomik ve daha verimli olan güneş enerjisi kullanılarak yapay ışık üreten fotolüminesansın, peyzaj mimarlığı yapısal uygulamalarında hem enerji tasarrufu açısından dış mekan aydınlatması olarak hem de çevresel açıdan birçok yarar sağladığı gözlenmiştir. Bu özelliklerinden dolayı fotolüminesans maddesi kullanımının dünyada her geçen gün artarak devam ettiği ancak Türkiye'de fazla bilinmemesi nedeniyle yeteri kadar kullanılmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the possibilities of the use of photoluminescence materials as a new approach in structure applications of landscape architecture. Within the scope of the research, findings related to photoluminescence applications around the world have been obtained and evaluated, findings from 29 photoluminescence material study samples were analysed to reveal their possible uses in lighting, security, decoration and multi-purpose applications, as well as their uses in the other sectors. As a result of the studies on the photoluminescence material samples, it was found that photoluminescence, which produces artificial light using solar energy, is more economic and more efficient than electric energy and has many advantages for outdoor lighting in terms of energy saving as well as environmental aspects. Given these features, the use of photoluminescence materials continue to increase around the world every day, however it has been concluded that it does not currently have much of a use in Turkey, because it is still not well-known.