Akdeniz iklim koşullarında kentsel mikro iklimin değerlendirilmesi: İzmir - Karşıyaka örneği
Assessment of urban microclimate in mediterranean climate conditions: the case of İzmir - Karşıyaka
  1. Tez No: 689256
  2. Yazar: SEDA ŞEMSİYECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KAÇMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte kentleşmenin hızlanması ve insan faaliyetlerine bağlı olarak yeşil alanlar azalmış, azalan yeşil alanların yerini geçirimsiz yüzeyler kaplamıştır. Kentsel peyzajlarda değişen bu arazi örtüsüne bağlı olarak farklı özellikteki mikro iklimsel alanlar oluşmuştur. Mikro ölçeklerden başlayıp makro ölçeklere uzanan bu değişim özellikle dış mekanlarda insan termal konforu açısından olumsuz etkilere neden olmuştur. Değişen kent dokularına yapılan müdahalelerin kent mikro iklimlerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada; farklı kent dokusuna sahip 3 araştırma alanı, yeşil alan miktarı, bitki materyali türü ve yüzey özelliklerine bağlı olarak kurgulanan farklı varyasyonlarla incelenmiştir. ENVI-met yazılımı ile oluşturulan bu iklim simülasyonlarında termal konfor indeksi olan PMV ile TMRT ve hava sıcaklığı değişimleri incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, Akdeniz ikliminin hakim olduğu Karşıyaka - Çiğli çalışma alanlarında artan yeşil alan ve geçirimli yüzey miktarlarına bağlı olarak 2.5˚C'ye varan sıcaklık düşüşü meydana gelebileceği tespit edilmiştir. Ayrıca simülasyon sonuçlarında psikolojik stres seviyelerinde de olumlu değişimler gözlemlenmiştir. Günümüzün en önemli problemlerinin başında gelen iklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek için küresel anlamda alınacak önlemlerin yanında araştırma kapsamında olduğu gibi mikro ölçeklerde yapılacak müdahaleler de büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda yeşil alan miktarlarının arttırılıp geçirimsiz yüzey miktarının azaltılması, kentsel alanlarda ortaya çıkan konforsuz iklim koşullarının iyileştirilmesinde oldukça etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, green areas have decreased due to the acceleration of urbanization and human activities, and impermeable surfaces have replaced the decreasing green areas. Depending on this changing land cover in urban landscapes, different micro-climatic areas have been formed. This change, starting from micro-scales to macro-scales, has caused negative effects in terms of human thermal comfort, especially outdoors. In this study, which was carried out in order to examine the effects of the interventions made on the changing urban textures on the urban microclimates; 3 research areas with different urban texture were examined with different variations based on the amount of green area, plant material type and surface properties. In these climate simulations created with ENVI-met software, the thermal comfort index PMV and TMRT and air temperature changes were examined. According to the findings of the study, it has been determined that a temperature decrease of up to 2.5˚C may occur in the Karşıyaka - Çiğli study areas, where the Mediterranean climate is dominant, due to the increased amount of green space and permeable surface. In addition, positive changes were observed in the psychological stress levels in the simulation results. In addition to the measures to be taken globally in order to mitigate the effects of climate change, which is one of the most important problems of today, interventions to be made at micro scales, as well as within the scope of the research, are of great importance. In this context, increasing the amount of green areas and reducing the amount of impermeable surfaces will be very effective in improving the uncomfortable climatic conditions in urban areas.