Marmara denizi ve Türk Boğazlar sisteminde dağılım gösteren Echinodermata türlerinin biyoekolojik özellikleri
Bioecological features of Echinodermata distributing along Turkish coasts of Marmara sea and Turkish Straits system
  1. Tez No: 498582
  2. Yazar: BAŞAK BUHARALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde, Marmara Denizi ve Türk Boğazlar Sistemi'nde dağılım gösteren Echinodermata türlerini tespit etmek amacıyla çeşitli derinliklerde (0-1000 m) ve biyotoplarda örnekleme yapılmıştır. Yapılan 87 örneklemenin kalitatif ve kantitatif analizleri sonucunda 5 sınıfa ait toplam 33 tür ve bu türlere ait 40238 birey tespit edilmiştir. Bu türlerden 2 tanesi (Amphiura mediterranea ve Pawsonia saxicola) Türkiye denizleri için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the Echinodermata species inhabiting Marmara Sea and Turkish Straits System of Turkey. Benthic samplings were conducted at 87 stations, at various depths (0-1000 m) and biotopes. As a result of qualitative and quantitative analyses, a total of 40238 individuals belonging to 5 classes, 11 orders, 20 families, 26 genera, and 33 species were determined. Among these, 2 species (Amphiura mediterranea and Pawsonia saxicola)are new for the Echinodermata fauna of Turkish Seas.