Uzaktan algılama tekniği kullanılarak Kavakdere Vadisi tarım alanlarında SEBAL modeli ile tahminlenen bitki su tüketimlerinin haritalanması
Mapping of estimated evapotranspiration using remote sensing technique with SEBAL model in agricultural areas of determination of Kavakdere Valley
  1. Tez No: 498583
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN AŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, günlük ve aylık tahmin edilen gerçekleşen bitki su tüketimleri (ETa) ile potansiyel bitki su tüketimleri (ETc) arasındaki ilişkileri ürün bazında ortaya koyup bu ilişkileri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 2013 ve 2014 yılları Mayıs-Ekim dönemine ait ETa değerleri, Landsat 8 OLI-TIRS uydu verileri kullanılarak SEBAL (Surface Energy Balance Algorithm) modeli ile tahmin edilmiş; ETc değerleri ise Seferihisar meteoroloji istasyonunda elde edilen iklim verileri kullanılarak FAO-PM yöntemi ile hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, Günlük ETa ile ETc değerleri arasındaki ilişkinin r değerleri 2013 yılında narenciye için 0.84, bağ için 0.86, zeytin için 0.85 olurken, 2014 yılında bu değerler sırasıyla 0.87, 0.89 ve 0.93 olmuştur. ETa'nın ETc'ye oranı olan RET değerleri, 2013 yılı için 0.53-0.95 arasında olurken 2014 yılında 0.45-0.87 arasında olmuştur. Aylık maksimum ETa ve ETc değerleri, 2013 yılında sırasıyla 105 mm (narenciye) ve 192 mm (bağ); 2014 yılında ise sırasıyla 115 mm (narenciye) ve 168 mm (bağ) olmuştur. Her iki yılda da en yüksek değerler Temmuz ayında gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile SeferihisarKavakdere Vadisi bitki deseninin hemen hemen tamamını oluşturan narenciye, bağ ve zeytinin bitki su tüketimleri uzaktan algılama verilerine dayalı SEBAL modeliyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between daily and monthly estimated actual evapotranspiration (ETa) and potential evapotranspiration (ETc) for each crop and to evaluate these relationships. In the study, ETa for the period of May-October 2013 and 2014 was estimated with Landsat 8 OLI-TIRS satellite data using the SEBAL (Surface Energy Balance Algorithm) model; ETc was calculated using the FAO-PM method using climate data obtained at Seferihisar meteorological station. In the results of the study, the R2 values for the relationship between daily ETa and ETc were 0.84 for citrus, 0.86 for grape and 0.85 for olives in 2013, while these values were 0.87, 0.89 and 0.93 respectively in 2014. The RET, which is the ratio of ETa to ETc, is between 0.450.87 in 2014, while it is between 0.53-0.95 for 2013. The maximum monthly ETa and ETc values are 105 mm (citrus) and 192 mm (grape) in 2013; in 2014, it was 115 mm (citrus) and 168 mm (grape). The highest values in both years were seen in July. As a result, the SEBAL model based on the remote sensing data, determined evapotranspiration of citrus, grape and olives, which constitute almost the whole crop pattern of the Seferihisar-Kavakdere Valley.