Eğime dik ve paralel karıkların laboratuvar koşulları altında yüzey akış ve toprak kaybı üzerine etkileri
The effects of furrows with slope paralels and steeps on runoff and soil loss under laboratory conditions
  1. Tez No: 498599
  2. Yazar: TOGNISSE HERVE SINKPEHOUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YÖNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, eğime dik ve eğime paralel karıkların yüzey akış ve toprak kaybı üzerine etkileri belirlemek amacıyla, 3 adet toprak örneği (0-30 cm) alınmıştır. Toprak örnekleri laboratuvarda hava koşullarında kurutulmuş ve bazı fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Yağış benzetici kullanılarak yapılan bu çalışmada, 30x45x15 cm boyutlarında erozyon kabı kullanılmıştır. Deneme, 3 toprak, 2 yöntem (eğime dik ve eğime paralel karık), 4 derinlik (0, 1, 2 ve 4 cm), 2 yağış yoğunluğu (40 ve 80 mm/saat), 3 tekrarlı olarak toplam 144 parselde yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, eğime dik sürülen karıklar eğime paralel sürülmüş karıklara göre yüzey akış ve toprak kaybının azaltılmasında daha etkili bulunmuştur. Ayrıca karık derinliği arttıkça yüzey akış ve toprak kaybı önemli seviyelerde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three different soil samples (0-30 cm) were taken in order to determinate the effects of perpendicular and parallel furrows to slope on runoff and soil losses. Soil samples were dried under laboratory conditions, and physical and chemical analyzes of soil samples were done. In this study using rainfall simulator, 30x45x15 cm erosion trays were used. The experiment was carried out on 3 soils, 2 methods (perpendicular and parallel furrows), 4 depths (0, 1, 2 and 4 cm), 2 rainfall intensities (40 and 80 mm), 3 repetitions and total 144 parcels were conducted. According to the results obtained, the perdendicular furrows are more effective in decreasing runoff and soil losses compared to paralel furrows. In addition, when the depth of the furrows increased, runoff and soil losses decreased, significantly.