Tarım topraklarında farklı derinliklerde eğim yönüne paralel ve eğim yönüne dik sürüm karıklarının labaratuvar şartlarında yüzey akış ve toprak kayıplarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24003
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TAYSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
-58- ÖZET Gediz Havzasının tarım yapılan topraklarından farklı özelliklere sahip 6 adet toprak örneği seçilmiş ve bu toprak örnekleri pulluk derinlisinden alınarak laboratuvara getirilmiştir. 8 mm.'lik elekten geçirilip 50x100x15 cm.'lik % 9 eğimli parsellere yerleştirilen toprak örnekleri 1 saat süre ile yağışa tabi tutulmuştur. Araştırma örneklerinin yağmurlamasında ortalama olarak 5,34 cm/h yağış yoğunluğu uygulanmıştır. Araştırmada öncelikle toprak örneklerinin bazı fizik sel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Toprak özellikleri arasında elde edilen ikili ilişkiler ise yüzey akış ve toprak kayıpları ile ilgili değerlendirmelerde kullanılmıştır. Araştırmada kullandığımız toprak örneklerinin yüzey akış ve toprak kaybı değerlerine göre 1 no'lu örnekde yüzey akış ve toprak kaybı olmamıştır. Kum bünyeli olan bu örnekte yağan yağışın tümü infiltre olmuştur. 2 no'lu örnekte en fazla yüzey akış ve toprak kaybı eğim yönüne paralel 2,5 cm. derinliğinde karıklar açılarak sürülen parselde meydana gelmiştir. 2 no'lu eğim yönüne dik 7,5 cm. derinlisinde karıklar açılarak sürülen parsel de ise yüzey akış kaydedilmemiştir. Dolayısıyla toprak kaybı da oluşmamıştır. 3 no'lu örnekte en fazla yüzey akış eğim yönüne pa ralel 2,5 cm. derinlisinde karıklar açılan parselde, en fazla toprak kaybı ise yüzeyi düz olarak bırakılan parsel de bulunmuştur. En az yüzey akış eğim yönüne dik 7,5 cm. derinlisinde karıklar açılan parselde, en az toprak kaybı ise eğim yönüne dik 2,5 cm. derinliğinde karıklar açılan parselde ortaya çıkmıştır.-59- 4 no'lu örnekte en fazla yüzey akış, eğim yönüne paralel 2,5 cm. derinlisinde karıklar açılan parselde, en az yüzey akış ise eğim yönüne dik 7,5 cm. derinliğinde karıklar açılan parselde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu örnekte en fazla toprak kaybı yüzeyi düz parselde, en az toprak kaybı da eğim yönüne dik 5 cm. derinlisinde karıklar açılan parselde oluşmuştur. 5 no'lu örnekte yüzey akış meydana gelmemiştir. Organik maddesi dolayısıyla su tutma kapasitesi ve infiltrasyonu yüksek olan bu örnekte erozyonla kayıp olmamıştır. 6 no'lu örnekte en fazla yüzey akış yüzeyi düz par selde, en az yüzey akış ise eğim yönüne dik 5 cm. derinliğinde karıklar açılarak sürülen parselde meydana gelmiştir. En fazla toprak kaybı eğim yönüne paralel 2,5 cm. derinliğinde karıklar açılan parselde en az toprak kaybı ise eğim yönüne dik 5 cm. derinliğinde karıklar açılan parselde ortaya çıkmıştır. Ayrıca bazı toprak özellikleri ile toplam yüzey akış ve toplam toprak kaybı arasındaki ilişkiler incelenmiş ve en fazla etkili olan özelliğin toprakın bünyesi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-60- SUMMARY Six soil samples with different properties were taken at plough layer of Gediz Watershed. The soil samples were passed through 8 mm. sieve and settled to the 50x100x15 cm. size plots. These plots with 9 % slope were aplicated to the rainfall for 1 hour. Average 5,34 cm/h rainfall intensity was applied in this experiment. Firstly, some physical and chemical analysis of soil samples was made. Correlations obtained between soil properties and erosion with compyter. According to the runoff and soil loss values of experimented soil, there was no soil loss in the first sample. Whole rainfall was infiltred from the sandy textured soil. The greatest run off and soil loss were occured at 2,5 cm. furrow depth in number 2 soil sample that ploughed parallel to the slope direction. At a depth of 7,5 cm. furrow that plougned perpendicular to the slope, there was no run off value. In the number 3 soil sample the greatest run off was occured at a depth of 2,5 cm. furrow that ploughed parallel to the slope direction and the greatest soil loss was, occured at plots that had flat surface. In the fourth sample the greatest run off has been found out in the plots that plougned with 2,5 cm. furrow parallel to the slope direction. In the same sample the lowest run off has been found out in the plots that ploughed with 7,5 cm. furrow perpendicular to the slope direction. The most soil loss has been observed in the flat plot and the lowest furrow with 5 cm. furrow perpendicular to the slope direction.-61- There was no run off in the number 5 soil sample. Water holding capacity and infiltration was high because of high organic material so no loss occured with erosion. In the sixth sample the greatest run off was occured at flat plot and the lowest run off was occured in the plots that furrow with 5 cm. furrow perpendicular to slope direction. The most soil loss was proved in the plot that made 2,5 cm. furrow parallel to the slope direction and the lowest furrow with 5 cm. furrow perpendicular to the slope direction. In addition it was proved that the most efficient soil property was the texture as a result of relations between soil property with total run off and total soil loss.