Vehbi Vakkasoğlu'nun eserleri üzerine bir çalışma
A study of the works for Vehbi Vakkasoğlu
- Tez No: 498646
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Vehbi Vakkasoğlu yazmış olduğu bütün eserler, bu çalışmada ele alınmıştır. Aynı zamanda hayatı ile ilgili birkaç sahife yazıldı. Bu çalışmanın adı ise“Vehbi Vakkasoğlu'nun Eserleri Üzerine Bir Çalışma”dır. Vakkasoğlu hayatından bahsedildikten sonra, yazdığı eserler sıralayarak şöyle söz edildi. Tarihi çalışmalarla başladık. En baştaki eser“Bir Destandır Çanakkale”, bu eser çok ilgi çektiği için en başta koyuldu. Öteki tarihi çalışmalar ise“Osmanlıdan Günümüze Son Bozgun, Osmanlı İnsanı, , Bu Vatanı Terk Edenler, Çanakkale Sesleniyor, Çanakkale`de Şahlananlar, Çanakkale`de Şahlananlar, Çanakkale Arslanları”dır. Eğitim ve Öğretmen Kitapları İse“Öğretmenin Not Defteri 1-2-3, Terapi Mektupları Öğrencime Mektuplar 1-2-3”Bu Eserlerden Bahsedildikten Sonra, Sevgi Ve Eğitim Kitapları“Ailede Sevgi İletişimi, Ailede Sevgi Sohbetleri, Kalp Sevmekten Yorulmaz”Üzerine Çalışma Yapıldı. Portre Kitapları da Bu Tezde geniş yeri oldu. Onlar“Aşk Çağlayanı Mevlana, Mehmed Akif, Yunus Emre, Akif Dede, Sandal Hoca, Ziya Gökalp”Diğer eserler bu çalışmada şöyle sıralandı: • Popüler Dini Denemeler“İz Bırakanlar, Yeniden Doğanlar, Dünyada İslam`a Koşanlar, İslam Alimleri”• Çocuk Eğitimi Kitapları“Sevgi Merkezli Çocuk Eğitimi, Allah'ı Nasıl Anlamalı Ve Çocuklara Nasıl Anlatmalıyız?”• Psikolojik ve Ahlaki Motivasyon Kitapları“Doğru Düşünme ve Başarma Sanatı, İçinizdeki Dostu Keşfedin, Üzüntüsüz Yaşamak”• Aile, Evlilik ve Kadın Kitapları“Bilinmeyen Kadın, Biz Evleniyoruz”• İzlenimler Tek bir Kitaptır, O da“Avrupa`nın Gerçek Yüzü”.
Özet (Çeviri)
All works written by Vehbi Vakkasoğlu have been studied in the present study. At the same time, several copies about his life were written. The name of this study is“ A Study Of The Works For Vehbi Vakkasoğlu ”. After mentioning the life of Vakkasoğlu, the works he wrote were mentioned in order. We started with historical studies. In the forefront of these works,“A Destination of the Dardanelles”, was put in the first place because it was of great interest. The other historical studies are“The Ottoman Empire, the Ottoman Man, the Patriarch Abandoned, the Çanakkale Calling, the Şahlananlar in Çanakkale, Şahlananlar in Çanakkale, the Çanakkale Lion”. Education and Teacher's Books are a“Teacher's Notebook 1-2-3, Therapy Letter students to write a 1-2-3”After mentioned this works, Love And Educational Books“Family Love Communication, Love Talks Family, Yorulmaz from Heart of Love”on Performed Work . The Portrait Books also have a wide range of this Thesis. They are“Cascade of Love”Mevlana, Mehmed Akif, Yunus Emre, Akif Dede, Sandal Hoca, Ziya Gökalp“ Other works in this study were listed as follows: • Popular Religious Experiments ”Trailers, Reborns, Runners of Islam in the World, Islamic Scholars“ • Children's Education Books ”Love-Centered Child Education, How Do We Understand God and How Should We Tell Children?“ • Psychological and Moral Motivational Books ”The Right Thinking and Achievement Technique, Discovering the Inner Friend, Living without Sadness“ • Family, Marriage and Women's Books ”Unknown Woman, We Are Getting Married“ • Impressions are One Book, He is ”The True Face of Europe".