An argument-based model in selected poetry and prose: Wilde, Maugham and Rosenberg
Seçili şiir (nazım) ve düzyazıda (nesir) tartışmaya dayalı bir model: Wilde, Maugham ve Rosenberg
  1. Tez No: 498647
  2. Yazar: İLKER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HUSEYNAGA RZAYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu doktora çalışması, farklı argümantasyon (Tartışma) modellerinin temel anlayışlarını şiir (nazım) ve düzyazı (nesir) ile bütünleştirerek bahsi geçen türlerin analizinde kullanılacak birleşik bir yaklaşım sunar. Dil kullanımının farklı katmanlarını yorumlamak için önemli etkiler sunar. Argümantasyon (tartışma) analizinin ve değerlendirmesinin edebi analizin teorik ve metodolojik araç setine sistematik bir şekilde uygulanması farklı edebi türlerin ampirik açıdan yeterli bir şekilde yorumlanmasına ve eleştirilmesine imkan sağlamıştır. Seçili edebi metinlerin anlaşılmasında ve değerlendirilmesinde farklı tartışma model ve yöntemlerinin uygulanması bu çalışmanın temel dayanağını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, araştırmamız farklı işlevsel türlerin analizine yeni bir yönelim ve yaklaşımı benimsemektedir ve edebi anlatıların yorumlanmasında hayati öneme sahip olan tartışma teorisinin araştırılmasını vurgulamaya çalışmaktadır. Tartışma teorisinin tarihsel gelişimi ve günlük hayatın bir çok katmanına ve çeşitli disiplinlere uygulanması tartışılmış ve ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Argümantasyonun özellikle şiir ve düzyazı olmak üzere farklı edebi metinlerde nasıl işlev gördüğünü göstermeye çalıştık. Çalışma, esas olarak, kendisini Isaac Rosenberg'in Break of the Day in the Trenches, W. S. Maugham'ın The Unconquered (1943) ve O. Wilde'ın A Woman of No Importance (1893) adlı eserlerinden alıntıların ve gazetelerden örneklerin tartışmacı açıdan analiz etmektedir. Aristotelesçi tasım ve Toulmin tartışma modeli seçili edebi alıntıların analizinde en önemli araçlarımız olmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at providing a comprehensive approach to the analysis of different functional styles by integrating the main insights of different argumentative models into poetry and prose. It provides significant implications for interpreting different spheres of language use. Systematic introduction of argumentation analysis and evaluation into the theoretical and methodological toolkit of literary analysis allows for an empirically adequate understanding and critiquing of various literary genres. The application of different argumentation models and methods to interpret and evaluate the selected literary texts are the major premises of the study at hand. In this respect, our study takes a new orientation and approach to the analysis of different functional styles, and tries to emphasize the study of argumentation theory which is essential to interpret literary narratives. The historical development of the argumentation theory and its application to the many spheres of daily life and various disciplines have been discussed and dealt with in detail. We have tried to demonstrate how the argumentation functions and work in literary texts in particular poetry and prose. The study analyses the Break of the Day in the Trenches by Isaac Rosenberg, excerpts from W.S. Maugham's The Unconquered (1943) and O. Wilde's A Woman of No Importance (1893) as well as examples from newspapers in terms of argumentative perspective. Aristotelian syllogism and Toulmin model of argumentation have been our major tools to analyse the selected literary narratives.