Türk ve Irak hukukunda sözleşme serbestisi ilkesi ve sınırları
The principle of the contract freedom in Turkish and Iraq Law and limits
  1. Tez No: 498654
  2. Yazar: KHALID HIKMAT HAJI HAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FAHRETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sözleşme serbestisi ilkesi en genel anlamda tarafların, sözleşmenin konu ve içeriğini serbestçe belirleyebilmesidir. Fakat her ne kadar böyle bir serbestinin varlığı tartışmasız olsa da, gerek Türk hukuku gerekse Irak hukukunda tarafların sözleşme konusunu belirleme durumuna bazı kısıtlamalar getirmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, Türk ve Irak hukukunda sözleşme serbestisi ilkesi ve sınırlarını karşılaştırılmalı olarak belirlemektir. Türk ve Irak hukuk sistemleri, aynı temelden, yani Roma hukuku kaynaklıdır. Türk Medeni Kanunu İsviçre'den, Irak Medeni Kanunu ise Mısır'dan alınmıştır. Ayrıca Irak kanun koyucusu kanunun yapım aşamasında İslam hukuku ve Batı doktrini arasında bağdaştırıcı bir orta yol izlemiştir. Türk Medeni Kanunu ve Irak Medeni Kanunu içerisinde Mecelle'den alınmış birçok ortak hüküm mavcuttur. Irak hukuk sisteminde Medeni Kanun'dan bağımsız ayrı bir Borçlar Kanunu bulunmamaktadır. Sözleşmeleri düzenleyen hükümler açısından ise, Irak ve Türk kanunları birçok noktada ortak düzenlemeler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the most general sense, the principle of free agency is that parties can freely determine the subject and content of the contract. However, although the existence of such a liberty is undisputable, both Turkish Law and Iraqi Law have put some restrictions on the parties' determination of the contract. The main purpose of working in this direction is to determine the principle of contract liberalization and its limits comparatively in Turkish and Iraqi Law. The Turkish and Iraqi legal systems are fed on the same basis, that is, Roman Hukuk. The Turkish Civil Code was taken from Switzerland, and the Iraq Civil Code was taken from Egypt. In addition, the Iraqi legislator has pursued a coherent middle path between Islamic law and Western doctrine during the construction phase of the law. The Turkish Civil Code and the Iraq Civil Code have many common provisions taken from Mecelle. There is a separate Law of Obligations in the Iraqi legal system that is independent of the Civil Code as it is in Turkey. In terms of the provisions governing the contracts, Iraq and Turkish laws carry common arrangements at many points.