Hemşirelerde psikolojik şiddet ve verilen tepkiler üzerine bir araştırma
The investigation of psychological intensity and their effects for nursing
- Tez No: 498655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sağlık sektörü ve kurumları yapısı itibariyle psikolojik şiddet olaylarına en yakın ve yaktın sektördür. Türkiye'de yapılan araştırma sonuçları psikolojik şiddetin çalışma hayatında en çok uygulandığı sektörler arasında sağlık sektörünün olduğunu göstermektedir. Sağlık çalışanlarının psikolojik şiddete maruz kalma riskinin diğer hizmet sektörü çalışanlarına oranla daha fazla olduğu, hemşirelerin ise diğer sağlık çalışanları arasında bu konuda en az üç kat fazla risk altında olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada sağlık çalışanlarının önemli bir bölümünü oluşturan hemşirelerin psikolojik şiddet algı düzeylerine etki eden değişkenlerin belirlenmesi ve psikolojik şiddet seviyelerine göre tepkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan hemşirelerin (n=186) psikolojik şiddet algı düzeylerinin ve tepkilerinin farklı olup olmadığını incelenmiştir. Araştırma bulgularının incelenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile ki-kare analizi uygulanmıştır. Hemşirelerin psikolojik şiddet algı düzeylerine etki eden değişlerin belirlenmesi amacı ile t testi ve varyans analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır. Psikolojik şiddet algıları ve tepki düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin psikolojik şiddete maruz kalma durumlarının ve algı düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, eğitim, kıdem yılı gibi demografik özelliklere göre farklı olmadığı tespit edilmiştir. Hemşirelerin tepki düzeylerinin psikolojik şiddet algı düzeylerine göre doğru orantılı olarak ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Cinsel taciz, ayrımcılık ve aşağılama konularının tepki düzeyleri üzerinde etkili olmadığı, buna karşın iletişim engelleri düzeyi yüksek olan katılımcıların tepkilerinin daha yüksek düzeylerde olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The health sector and institutions are the closest to the psychological intensity incidents and the most vulnerable sector. The results of the research conducted in Turkey; show that the health sector is one of the most applied sectors to psychological intensity in working life. Health workers were found to have a higher risk of exposure to psychological intensity than other service sector employees, while nurses were found to be at least three times more at risk than other health care workers. It was aimed to determine the variables affecting psychological intensity perception level of the nurses constituting a significant part of the health workers in the research and to determine the reactions according to psychological intensity. In this context, nurses (n = 186) working at Süleyman Demirel University (SDU) Research and Practice Hospital examined whether psychological intensity perception levels and responses differed. Frequency, percentage, means, standard deviation values were calculated in the study findings. Reliability and validity analyzes of the scales were conducted. Chi-square analysis was performed with the aim of determining the relationship between categorical variables. The t-test and variance analysis (ANOVA) test was used to determine the changes affecting psychological intensity perception levels of the nurses. Correlation and regression analysis were applied to determine the relationship between psychological intensity perceptions and reaction levels. According to research findings; nurses' exposure to psychological intensity status and perception level were not different according to demographic characteristics such as sex, age, education, marital status, education, experience. It was determined that the response levels of nurses were directly related to psychological intensity perception levels. It is expected that respondents with high levels of communication barriers will have higher levels of reaction to sexual harassment, discrimination and humiliation.