Türk vergi yargısının geçmişten günümüze yansıması: İstinaf mahkemelerine geçiş
Turkish tax jurisdiction previously today's reflection: Transition to appeal court
  1. Tez No: 498653
  2. Yazar: NAGİHAN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
28 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6545 sayılı“Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile vergi yargılama sisteminde önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler çerçevesinde Bölge İdare Mahkemeleri istinaf mercii olarak yapılandırılmış, vergi yargısında olağan kanun yollarından olan itiraz kaldırılarak yerine istinaf getirilmiş, temyiz ise kanunda sayılan sınırlı hallerde başvurulabilen bir kanun yolu haline gelmiş ve kararın düzeltilmesi yolu kaldırılmıştır. Olağanüstü kanun yollarında yapılan düzenlemeyle de kanun yararına bozma; kanun yararına temyiz olarak yeniden yapılandırılmıştır. Bu değişikliklerle iki dereceli olan vergi yargı sistemimiz üç dereceli yargı sistemine dönüştürülmüştür. İstinaf kanun yolunun getirilmesiyle, ilk derece mahkemeleri tarafından verilen bazı kararların İstinaf Mahkemelerince denetlenerek bu aşamada kesinleşeceği öngörüldüğü için Danıştay'ın temyizen karara bağladığı dosya sayısının zaman içerisinde azaltılarak Danıştay'ın içtihat mahkemesi niteliğine dönüşmesi amaçlanmaktadır. Bölge İdare Mahkemeleri bu yeni sistemle birlikte daha etkin bir yapıya sahip olarak; ilk derece mahkemelerinin vermiş oldukları kararların denetiminde hukuki denetimin yanında maddi denetim de yapabilir duruma gelmiştir. Bu çalışmada Türk Vergi Yargısı, geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişiklikler kapsamında ele alınmıştır. Tezin amacı, Türk Vergi Yargısında İstinaf Mahkemelerinin faaliyete geçmesiyle birlikte vergi yargı sistemimizdeki değişiklikleri ve etkileri ortaya koymaktır. Tezde literatür taraması yapılmış olup çalışma sürecinde konuyla ilgili kitaplar, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri, makaleler, sempozyumlar, tez çalışmaları ve internet kaynaklarından yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda üç dereceli vergi yargı sisteminde faaliyete geçen İstinaf Mahkemelerinin kurulmasının yerinde ve doğru bir karar olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Significant changes were made in the taxation system with the“ Law on the Amendment of the Turkısh Penal Code and Some Laws”numbered 6545, which was published in the Official Gazette on 28 June 2014. On the basisof these changes The Regional Administrative Courts are structured as an appeal authority, the oppisition from the ordinary ways of the law was removed in the tax judgment, the appeal has become a law that can be referred to in the limited circumstances and the way of correcting the decision has been removed. As an appeal for the benefit of the law, disruption to the benefit of the law by arranging on extraordinary law. With these changes, our two-level tax judicial system has been transformed into a three-level judicial system. With the enactment of the appeal law, it is aimed to transform the Council of State into the court of case-law to reduce the number of files which appealed by the Council of State over time, as the decisions made by the first instance courts are foreseen to be finalized at this stage after being audited by the Courts of Appeal. With this new system, Regional Administrative Courts have a more effective structure; it has become possible to make substantive judgments in addition to legal judgment under the supervision of the decisions of the first instance courts. In this study, Turkish Tax Judgment was dealt within the context og the changes that have been experienced from the past to the present. The aim of the thesis is to reveal the changes and effects in the Turkish Tax Judgment with the beginning of the work of the Courts of Appeal. Literature review was made in this thesis; related books, legal provisions, articles, symposiums, thesis studies and internet resources was used in the working process. As a result of the study, it was concluded that the establishment of the Courts of Appeal passed in the three-level tax jurisdiction system an appropriate and correct decision.