Muhammed A'bid el- Câbirî'nin edebiyat, dil ve fikir bağlamında arap edebiyatını eleştirisi
Criticism of arabic literature by mohammed Abed al-Jabri in terms of literature, language and tought
- Tez No: 498672
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOYUPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamız“Muhammed Âbid el-Câbirî'nin Arap Edabiyatı Tenkidindeki Yeri”başlığını taşımaktadır. Çalışmanın amacı, Câbirî'nin Arap Dili ve Arap Edebiyatı hakkında öne sürmüş olduğu eleştirel düşünceleri incelemektir. Araştırma üç bölüme ayrılmıştır: I. Bölüm: Bu kısımda Câbirî'nin hayatı, mesleki gelişimi, akademik çalışmaları ve ilmi faaliyetleri ele alınmıştır. II. Bölüm: Bu kısımda Câbirî'nin nazarında Arap Aklı ve Arap Dili arasındaki ilişkiden bahsedilmiş,“el-Âdâbu's-Sultaniyye”şeklinde isimlendirilen ve bu edebi türlerin başında yer alan nesir (teressül) edebiyatı gibi Arap toplumunda ortaya çıkmaya başlayan yeni edebi türlere değinilmiştir. Bu kısımda ayrıca, Câbirî'nin, İbn Madâ ve İbn Rüşd'ün durağan hale gelen Arap Edebiyatı konusundaki görüşleri tartışılmıştır. Öte yandan Arap dilinin durağanlaşması ve Câbirî'nin dediği gibi edebiyatın zirvesi Fasîh Arapça ve günlük dilde kullanılan Ammice arasındaki farklar da tartışılmıştır. III. Bölüm: Bu kısımda ise, kullanılan terkipler ve lafızlar ile belağat üslupları çerçevesinde, Câbirî'ye göre nesir üslubu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is entitled: Criticism of Arabic Literature by Muhammad Abed Al-Jabri. The aim of this research is to study the critical ideas of Dr. Muhammad Abed Al-Jabri on Arabic literature and the Arabic language. The study is divided into three chapters: Chapter One analyzed the biography of the Arab intellectual Dr. Mohammed Abed Al-Jabri, his professional career, his academic work, and his scientific activity. Chapter Two focused on the relationship between the Arabic language and Arab thought from Jabri's point of view, and mentioned the new literary genres that began to appear in the Arab society, which became known as the“Sultanic literature”. This chapter also discussed Al-Jabri's statements about the state of rigidity that affected Arabic grammar, as well as Ibn Rushd's and Ibn Mada's opinion on this subject. Moreover, it discussed the rigidity of the Arabic language, and the difference between (spoken) Arabic and (scholarly) Arabic as Al-Jabri states. Chapter Three analyzed the literary aspects in the prose style of Muhammad Abed Al-Jabri, through the words and structures that he relied on, in addition to his methods of rhetoric in devising them.