الشاعر أحمد رفيق المهدوي حياته وآثـاره ووطنيته في شعره Ahmed Refîk el-Muhdevî'nin hayatı, eserleri ve şiirlerindeki vatanseverliği
Ahmed Refîk el-Muhdevi's life, works and patriotism i̇n his poem
- Tez No: 498673
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOYUPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Libya şairlerinden olan Ahmed Refik el-Mehdevî üzerine odaklanılmıştır. Ahmed Refik el-Mehdevî gerek Arap şiiri gerekse de Libya şiirinde büyük bir rol oynamıştır. Onun şiirlerinin büyük çoğunluğu yurtseverlik ve halkı mücadeleye teşvikle ilgilidir. Şair tüm yaşamı boyunca bu tutumunu sürdürmüştür. Çalışmada şairin yaşadığı dönemde Libya'da edebi, kültürel ve siyasî hayat hakkında bilgi verilmiş ve onun, döneminde tüm alanlarda meydana gelen değişiklikler ele alınmıştır. Şair modern geleneksel ekol ve bu ekolün önemli şahsiyetlerini etkilemiştir. Şair Ahmed Refik el-Mehdevî'nin bu ekole etkileri açıkça görülmektedir; özellikle Iraklı şair ez-Zehravî'de kendini göstermiştir. Bu araştırma önsöz, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya giriş mahiyetinde şairin yaşadığı dönemin siyasal ve kültürel hareketleri özellikle edebî hayat incelenmiştir. Daha sonra şairin doğumu, nesebi, yetişmesi, hocaları, öğrenciliği, ilmi hayatı ve farklı edebi ekollere etkisi ve şairin düşüncesini etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Ahmed Refik el-Mehdevî'nin edindiği şiirsel melekesi, şiirleri ve divanı, hitap ettiği tüm şiirsel amaçlar, onun ortaya koyduğu halk edebiyatı, çağırdığı yenilik ve gelişme, şiirde kullandığı üslup ve lafızlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise şairin şiirlerinde öne çıkan vatanseverliği ele alınmıştır; nitekim Onun şiirlerinde ülkesini çok sevdiği belirginleşiyor ve onu her şeyden üstün tutmak istiyor. Aynı şekilde şairin ulusal birlik ve Arap birliği çağrısı, gurbet ve özlemin şiirindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak; bu çalışmada şairin karakteristik özellikleri ve onu Libya halk şairi haline getiren tüm nedenler zikredilmiştir. Şüphesiz onun bu şiirleri farklı bakış açılarından geniş çalışmalar yapılmaya elverişlidir. هذه الدراسة تهدف إلى تسليط الضوء على حياة الشاعر الليبي: »أحمد رفيق المهدوي»، ودوره الكبير في الشعر العربي عامة، والشعر الليبي خاصة، كما تُبرز سمة تميز شعره بالوطنية وحث الشعوب على الكفاح والنضال الذي كان ديدنه طوال حياته. وقد أظهرت الدراسة الحياة الأدبية والثقافية والسياسية السائدة في ليبيا في عصر الشاعر، والمتغيرات المختلفة التي عايشها في جميع المجالات. كذلك أبانت عن تأثر شاعرنا بالمدرسة التقليدية الحديثة وأعلامها الكبار، ومن أبرزهم الشاعر العراقي: «الزهاوي»، هذا التأثر الذي عكسته أشعار المهدوي بمنتهى الجلاء. وفي سياق تفصيل هذه الدراسة جعلت محتواها يتكون من مقدمة وتمهيد وثلاثة فصول. في الفصل الأول منها تم إلقاء الضوء على الحركة السياسية والثقافية في عصر الشاعر مع التركيز على الحياة الأدبية، ومن ثم التعريف بحياة الشاعر، حيث تناولت مولده ونسبه ونشأته وأساتذته وتلاميذه وحياته العملية، وتأثره بالمدارس الأدبية المختلفة والعوامل التي أثرت في تفكيره. أما الفصل الثاني فقد خصصته لشعر أحمد رفيق من حيث ملكة الشعر لديه، وأشعاره وديوانه، وكل الأغراض الشعرية التي تناولها الشاعر، والأدب الشعبي عنده، والتطور والتجديد الذي دعا إليه الشاعر، وأساليبه وألفاظه في شعره. والفصل الثالث تناولت فيه الوطنية لدى الشاعر، وعمق تعلقه بوطنه ورغبته العارمة في تقدم وطنه وازدهاره، كما ضمنته دعوة الشاعر إلى الوحدة الوطنية والوحدة العربية، والغربة والحنين وأثر ذلك في شعره. ثم أنهيت هذه الدراسة، بحمد الله، بخاتمة أوجزت فيها ما يخص الشاعر، ومزاياه التي جعلت منه شاعر الوطن الكبير في ليبيا، واستحقاق أشعاره لمزيد من الدراسة والبحث.
Özet (Çeviri)
This research concentrate one öf the Libyan poets calied Ahmed Rafeek AL- mahdawi. AL-mahdawi plays a big part in poetry, generally in Arabic, and specially in Libyan poetry, most of his poetry were about nationality to urge the peoples to struggle and sacrifice, and he continue doing it for whole of his life. This study showed how were the culture, the literature, and policy life in Libya of the time of AL-mahdawi and the changes that happens on his time in different area. AL-mahdawi was influenced by both of old and modem schools and there symbols, he was effected more by an Iraqi poet called AL-zhawi,- most of AL-mahdawi poetry shows his influence of this school and specially by AL-zhawi. The research consisting of:- introduction, preparing, and three chapters. The first chapter about the study of political and the culture movement in the time of AL-mahdawi , specially on the literature life, then identify the poet life, bom, origins, his teachers, students, careers, and his influence of the different literature schools, also the factors that effected in his thoughts. The second chapter I concentrate about the poetry of AL- mahdawi, how he inspire his poetry, diwans, and the literature that he wrote for development and renewal by using his ways and words in poetry. The third chapter about the nationality of AL-mahdawi and how.it appears in his poetry', and how he showed his love and cares for his country in some of his poetry, AL- mahdawi want his country to be better in all field, but the colonizer didn't allows. I show how AL-mahdawi invite to national unity and Arabic unity as it appears in his poetry, also his poetry about the broad and longing how it effect in his wrotes.