Siyasal liderlik ve 1965 – 1980 döneminde Alparslan Türkeş
Political leadership and Alparslan Türkeş in 1965-1980 era
  1. Tez No: 498677
  2. Yazar: BURAK KAZIM MIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER NEGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türk siyasal hayatının incelendiği çalışmalarda, siyasal liderler ''liderlik'' teorik çerçevesiyle birlikte inceleyen çalışmaların nadir olduğu var olan çalışmalarında genelde cumhurbaşkanı-başbakan unvanını almış kişiler üzerinden yürütüldüğü görülmektedir. Türk siyasal hayatına Türk Milliyetçiliği anlayışını kazandıran, siyasi ve fikri alanda öncülüğünü yapan Alparslan Türkeş bu bağlamda özel bir konuma haizdir. Bu çalışmada Türk siyasal hayatında kendine özgü bir ''Başbuğluk'' alanı tesis eden, geçmişten günümüze bu unvanıyla özgül ağırlığını sürdüren ''Siyasal Lider Alparslan Türkeş'in'' siyasal hayatta 1965-1980 yılları arasındaki faaliyetlerini siyasal liderlik teorik çerçevesi etrafında incelenmiştir. Türkeş'in siyasal liderlik özelliklerini değerlendirebilmek adına 1965-1980 yılları arasındaki Türk siyasal hayatının önemli konularına temas edilerek o günlerin siyaset ortamı doğrultusunda analizler yapılmıştır. Türkeş farklı liderlik yaklaşımlarının özelliklerini taşıyan bir lider olsa da; ''karizmatik, otoriter, paternalist'' özelliklerin daha baskın olduğu bir ''siyasal lider'' algısıyla izleyicilerde yer edinmiştir.
Özet (Çeviri)
In the studies examining the Turkish political life it is seen that, studies that examine political leaders together with the theoretical framework of“leadership”are rare, existing studies are carried out on, mainly on those who have received the title of president-prime minister. Alparslan Türkeş, who gave the Turkish political life an understanding of Turkish nationalism and became a political and intellectual frontier, has a special position in this context. In this study, the activities of '' Political Leader Alparslan Türkeş, '' who established a specific '' Başbuğluk '' field in Turkish political life and persisted its specific weight with the title of this past, were examined in political life from 1965 to 1980 around the theoretical framework of political leadership. In order to evaluate the political leadership characteristics of Türkeş, important aspects of the Turkish political life between 1965 and 1980 were touched upon and analyzed in the direction of the political environment of those days. Although Türkeş was a leader with the characteristics of different leadership approaches; '' he gained a ground as a“Political leader”within his followers having more dominant features like "charismatic, authoritarian, paternalist ''.