Okul öncesi çocuklarda uygulanan hareket eğitimi programının çocukların yaratıcı davranışlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of movement training program, which is applied to preschool children, on children's creative behavior
  1. Tez No: 498759
  2. Yazar: EDA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, 4-5 yaş okul öncesi çocuklarda uygulanan hareket eğitimi programının çocukların yaratıcı davranışlarına etkisini incelemektir. Araştırmagrubunu Uşak İl merkezindeki anaokullarında okuyan, 4-5 yaşlarında çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 141 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma, okul öncesi eğitimine ek olarak 14 hafta boyunca iki gün birer saat öğretmen rehberliğinde hareket eğitimi ile desteklenmiş eğitsel oyunlar oynatmanın, çocuklarda yaratıcı düşünme becerisine katkısının olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çocuklardan 75'i deney, 66'sı kontrol grubuna gelişigüzel dağıtılmıştır. Ölçek olarak Torrence (1981), tarafından geliştirilen ve Karabulut (2012), tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Eylem ve Harekette Yaratıcı Düşünme testi kullanılmıştır. 4 aktiviteden oluşan bu test çocukların akıcılık, orijinallik ve hayal gücü açısından değerlendirilmesini sağlayan bir formata sahiptir. Test,çalışmanın başlangıcında tüm çocuklara ön test olarak uygulanmıştır. 14 hafta boyunca kontrol grubu normal eğitimleri dışında planlı bir etkinliğe katılmazken, deney grubu haftada 2 gün birer saat öğretmen rehberliğinde eğitsel oyun oynamıştır. Sürecin sonunda EHYD testi son test olarak tekrar uygulanmış ve elde edilen verilerin istatiksel analizleri yapılmıştır.4 aktiviteden oluşan bu test çocukların akıcılık, orijinallik ve hayal gücü açısından değerlendirilmesini sağlayan bir formata sahiptir. Aktivitelerden 3 tanesi, çocuklara sorulan açık uçlu sorulara çocukların hareket ederek ya da sözlü olarak cevap verebilmesine izin veren testlerden ibarettir. Bu 3 aktivite çocukların cevap sayısına akıcılık olarak, cevapların kişiye özgünlüğünü ise orijinallik açısından değerlendirmektedir. Diğer aktivite ise çocukların hayal gücünü ölçmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Çocuklara verilen rolün (örneğin avcıdan kaçan tavşan) eylemle cevaplanması istenmiştir. Sonuç olarak, hareket eğitiminin yaratıcıdüşünce davranışlarına etkisinin belirlenmesi ile yapılan bu çalışmada; Yunus Emre Okulu Kontrol Grubu Akıcılık Ön test ve Son Test puanları istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,762).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the effect of the movement training program, which is applied to pre-school children aged 4-5 years, on the creative behavior of children. The samples of the research were 141 students in total aged 4-5 years, voluntarily participated in the research that studies in the kindergardens of Uşak City Center. The purpose of this study was to investigate whether or not it contributes to the creative thinking ability of children to play educational games supported by movement training with guidance of teacher for 14 weeks 2 days a week one hour per day in addition to pre-school education. 75 of the children to experiment group and 66 of children to control group were distributed randomly. Thinking Creatively in Action and Movement Test (TCAM) which was developed by Torrence (1981), and adapted to Turkish by Karabulut (2012), was used as the scale. This test, consisting of 4 activities, has a form that allows children to be assessed for fluency, originality and imagination. At the beginning of the test work, it was applied to all children as pre-test. For 14 weeks, while the control group did not participate any planned activity other than their normal training, the experimental group played educational games with guidance of teacher 2 days a week, one hour per day. At the end of the cycle, the TCAM test was readministered as a post-test and statistical analysis of the obtained data was made. This test, consisting of 4 activities, has a form that allows children to be assessed for fluency, originality and imagination. Three of the activities consist of tests that allow children to answer orally or by acting to the open-ended questions asked to the children. These 3 activities evaluate fluency as the number of responses of the children and the personal originality of the answers in terms of originality. Other activity was designed to measure children's imagination. The role given to the children (for example, the rabbit fleeing from the hunter) was required to respond with action. As a result, in this study, which is made by determining the effect of movement training on creative thinking behaviors; Yunus Emre School Control Group Fluency Pre-test and Post-test scores were not statistically significant (p = 0,762).